Neviditelný Pes

Putin opět vyhrál

19.3.2018

Výsledky jsou předběžné, nicméně nikoli překvapivé. Putin vyhrál už v prvním kole ne o parník, ale o celý flot, vyhrál 70procentním výsledkem. Hlavního protivníka Navalného se zbavil oblíbeným trikem, totiž kriminalizací, a další protikandidáty si spíš pěstoval jako fíkusy, řečeno s klasikem Ovčáčkem. O nějakém nástupci není ani pomyšlení, natož řeči.

Masáž národa byla masivní, nicméně si nedělejme iluze, on by Putin s největší pravděpodobnosti vyhrál i bez masáže. Není náhoda, že po celou dobu dějin se v Rusku nepodařilo nikdy ustavit něco, co by vzdáleně připomínalo demokratický režim. Ti lidé potřebují svého vůdce a taky vnějšího nepřítele. Naivní byly představy, že by se Rusko stalo jednoho dne členem NATO a společně čelilo reálnému nebezpečí z muslimského jihu. Ano, budou ad hoc spojenectví, Rusko velmi přispělo k porážce dvou diktátorů na evropském jevišti, Napoleona a Hitlera, a přispělo ve shodě se západními mocnostmi. Od Němců se naučilo vojenskému drilu, ale od Angličanů nepochytilo nic, pokud jde o demokracii.

Putinův předchůdce byl Boris Jelcin. Ten byl silně protikomunisticky a prozápadně naladěn. Skončil s pětiprocentní podporou a za zády měl rozvrácenou zemi. Nastoupil Putin, líbánkám se Západem učinil konec – a lid ho miluje a volí. Otrávení Skripala mu přišlo velmi vhod. Bezzubá halasná odezva Západu, vyhošťování diplomatů a plané vyhrožování, to je přesně to, co žene vodu na jeho mlýn. To ostatně byl hlavní důvod, proč byl Skripal otráven, krom toho důvodu, že Čeka své odpadlíky vraždí už od svého založení 20. prosince 1917. To už je víc než sto let…

Drobné detaily

Demokratická Ukrajina znemožnila ruským občanům hlasovat na ukrajinském území – záminkou jsou volby na Krymu. A teď sousto k překousnutí. Krym je historické ruské území, které Putin svévolně a protiprávně anektoval. Následuje velký a oprávněný hněv proti porušení suverenity sousedního státu a překreslení hranic.

Na jiné části světa, i když ne moc daleko, evropský spojenec Turecko vojensky vpadl do Sýrie – ale ne nějakými zelenými mužíky, ale plnou vojenskou silou, a dává najevo, že území bude anektovat. Už se těším, jak strašné sankce proti členskému státu NATO vyhlásíme. Zakážeme dovoz tureckého medu, to by měla být první drtivá rána turecké agresorské ekonomice.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek