Neviditelný Pes

Pryč s Dominikem Dukou

13.2.2018

Zítra se dozvíme, co vlastně je napsáno v dopise skupiny českých katolíků papeži Františkovi. Bude zveřejněn na Popeleční středu a v ten den se bude před arcibiskupským palácem v Praze na Hradčanech konat demonstrace, zřejmě též proti kardinálovi, primasovi českému. 

Ještě dřív, než byl celý dopis zveřejněn, se někdo postaral o zkypření půdy, aby vnímavý člověk věděl, co si o dopisu myslet, až zveřejněn bude. Dozvídáme se, že pod Dukovým pastýřským vedením katolická církev u nás hnědne, máme tedy rozumět, že má sklony k nacistické ideologii, snad se píše v dopise, a že psaní obsahuje doporučení papeži, aby kardinálovi neprodloužil mandát po dosažení 75. roku. Počet praktikujících katolíků se v České republice odhaduje na jeden milion jedno sto tisíc. Dopis má sto podpisů, čteme ve zprávách. Jak je to tedy s Dukovou inklinací k nacistické ideologii, se dozvíme ve středu. 

Jisté ale je, že se kardinál stal terčem už nejednoho útoku. Velká mediální vřava nastala v roce 2011, kdy tehdejší prezident Václav Klaus vystoupil při svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, hájil tam tradiční hodnoty a občanské ctnosti a varoval před falešnými proroky modernismu. Arcibiskup veřejně Klausovi za jeho slova poděkoval, kdežto Tomáš Halík naopak prezidenta napadl. To nebyla jediná kontroverze kolem kardinála. Určité kruhy kardinál dráždí svým odmítavým postojem k politickému homosexualismu, hájí národní hodnoty a má skeptický postoj k sociálnímu inženýrství založenému na podpoře imigrace.

Půda zkypřena, semínko zaseto v mediální předehře a uvidíme, jaký květ z něho vytryskne před arcibiskupským palácem. A hlavně, jak bude na dopis reagovat papež.

Jeho postoje jsou dobře známé a pokud je hodně přehnané tvrdit o Dukovi, že je nacista, o papeži někteří lidé tvrdí, že je komunistický imám. Nicméně pravdou je, že kardinál Duka je konzervativní, kdežto papež František progresivistický. Historie ukáže, který z postojů lépe prospěje katolické církvi, která se už sto let zmítá v bouřlivých vlnách doby.

Když odbočím hodně daleko: během cesty do zcela muslimského Ománu jsem si všiml, že na mnoha místech jsou přímo u mešit dětská hřiště, houpačky a kolotoče. Tak je to prosté, milý Watsone, ejhle klíč k získávání nové krve. Bez hřímání a bez denunciačních dopisů.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek