Neviditelný Pes

Dnes k volbám

12.1.2018

Ve dvě odpoledne se otevřou volební místnosti. Kdo věří Andreji Babišovi, půjde volit Miloše Zemana, tak zní doporučení premiéra bez důvěry. Volby začínají na pozadí frašky, kdy poslanci ANO a okamurovců prosadili, aby se ke slyšené imunitního výboru dostavil bývalý detektiv Komárek. Tím se hra posouvá do roviny absurdního dramatu. Není zřejmé, co si zmínění poslanci od věci slibují.

Je přece nabíledni, že sněmovna vydat Babiše a Faltýnka musí. To by pak s nimi bylo jako s Assangem zavřeným na ekvadorské ambasádě v Londýně. Tento dle všech svých skutků provařený agent nebo přinejmenším hlásný trouba kremelské KGB z ní nemůže vystrčit nos. Babiš s Faltýnkem na svobodě omezeni nebudou, ale lidi se budou ptát: tak kvůli tomu jsme vás volili, abyste nepadli policajtům do drápů? Předchozí sněmovna oba vydala, i to samo o sobě je absurdní, byť z hlediska právního jistě nenapadnutelné, že se po volbě jaksi reinkarnovali a vyvstali tu čistí a čilí jako Fénixové z popela. Takže znovu: sněmovna je vydat musí, je to jejich privátní věc, očistit je může jedině soud a žádný exdetektiv Komárek. Pokud se Babiš chce zabarikádovat ve sněmovně, bude to stejně pitomý nápad, jaký měl, když si koupil noviny v naději, že ho budou chválit: pošpinil tím pověst svoji i těch novin, nic jiného nezískal.

Teď jde Babišovi a Zemanovi o totéž, aby byl Zeman znovu zvolen, pokud možno v prvním kole. Nicméně, i kdyby nakrásně Zeman zvolen podruhé byl, na podstatě věci by to mnoho nezměnilo. Mohl by sice držet Babiše nad vodou, i kdyby dosavadní jednotná fronta neztratila soudržnost. Do nekonečna to ale možné nebude.

Mudrovat dál o volbách nemá praktický význam. Vše podstatné bylo stokrát vysloveno, včetně podivu nad alibismem politických stran a také nad tím, že nejsou žádné výrazné výzkumy voličských preferencí. Na odhad vedoucí pozice Miloše Zemana nikdo nepotřebuje žádný STEM, ta je evidentní, a prezident ve funkci by ji nejspíš měl, ať to bude příště kdokoli. Ale v peletonu osmi konkurentů se žádné jasné pořadí nerýsuje. Jistě že dominuje skupina Drahoš – Horáček – Fišer, ale překvapení může přijít i z méně viditelné pětice.

Moudřejší budeme až v sobotu večer. Zatím skončím mantrou, kterou tu chci připomínat po celých čtrnáct dní: kdo nepůjde v druhém kole k volbám, volí Zemana.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek