Neviditelný Pes

S nedůvěrou k volbám

11.1.2018

Všechno se to nakupilo, hlasování o důvěře i prezidentské volby. Prezident Miloše Zeman navštívil ve středu dopoledne zasedání poslanecké sněmovny a podpořil důvěru vládě premiéra Babiše. Sněmovna se zatím definitivně nevyjádřila, zasedání bylo ve večerních hodinách odročeno na úterý a pokračuje debata o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Podstatné je, že Miloš Zeman – nikoli v rámci svého projevu před poslanci – prohlásil, že před druhým pověřením bude od Andreje Babiše chtít příslib 101 hlasů. To je obrat stanoviska o sto osmdesát stupňů.

Nad vysvětlením netřeba dlouho spekulovat. Bezpochyby má souvislost s pátkem a sobotou, tedy s prezidentskými volbami. Zeman se tímto tahem vyzul z podezření, že jde Babišovi na ruku. I kdyby nakrásně Babiš v pátek Zemana podpořil, jak se o tom vedou dohady, Zeman se tímto tahem vyhnul podezření z politického kšeftu. Ve čtvrtek večer vystoupí v TV Barrandov. Dá se čekat, že bude hrát roli moudrého a odpovědného státníka, starostlivého o stabilitu země. Stojednička má být dalším trumfem jeho kampaně nekampaně. Využívá práv, která mu dává ústava, a dělá to bravurně. Ono to opravdu může dopadnout i tak, že vyhraje v prvním kole a žádné druhé nebude. Rozhorlené kvokání poslanců, kteří jsou všichni nějak nad něčím rozhořčeni a nedovedou se ani shodnout, proti čemu mají momentálně hlasovat, a sejdou se v úterý, aby v tom pokračovali, jde Zemanovi na ruku.

Každopádně ale chci připomenout, že kdo nepůjde v druhém kole k volbám, mimoděk volí Zemana. Pokud druhé kolo bude.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek