Neviditelný Pes

Slonovi malinu

5.1.2018

Tři odstavce ze zprávy OLAF o aféře Čapího hnízda zveřejnilo ministerstvo financí. Kdyby někdo před týdnem předpovídal, že s ministerstva vyhřeznou tři odstavce, všichni by se mu vysmáli, že dělá tak hloupé vtipy. 

V uvolněných odstavcích čteme slovo „nesrovnalost“ a mluví se v nich o „zajištění vynětí částky“. Z těchto formulací čitelně vyplývá potvrzení toho, co se už obecně soudilo, že evropské financování Babišova podniku bylo ošemetné. Ošemetnost je ale široký pojem a s pojmem podvod se nekryje, Z Babišových reakcí se dá odhadovat, že zpráva OLAF se blíží k definici „podvod“ víc, než je Babišovi milé. Jednoznačnost se ale od ní nedá čekat, přičemž o podvod a s ním spojené trestní stíhání jde v současné politické krizi. Celá ta kauza tedy bude i nadále ležet na cestě jako balvan. Někteří ho budou obcházet, jiní se budou tvářit, že ho nevidí, a jiní zase do něho budou kopat.

Opravdu volíme prezidenta?

Předvolební prezidentská kampaň byla v závěru roku vlažná a naivní pozorovatelé, jako jsem já, čekali, že se hrnek začne vařit po Novém roce. Kdo by hicoval před svátky, které platí za symbol klidu a smířlivosti. No a Tři králové si už chystají koruny na hlavu a pytlíky na koledu a na politické frontě setrvává blátivý klid.

Na jedné straně je to dobře, jsem ušetřeni nechutností. Na druhé straně je to možná znepokojivý jev. Lidem jsou prezidentské volby fuk. Politika je nechutné divadlo, kdo by se o ni měl zajímat? Za týden se k urnám vypraví ti, kdo si špetku zájmu uchovali, a hodí do urny svůj lístek. Do druhého kola postoupí Zeman a pan X.Y. Ti, kteří ho volili, ho možná (ale ne nutně) půjdou potvrdit. Mnozí z těch, kteří volili někoho jiného, ztratí zájem. No a Zeman tím pádem vyhraje.

Obávám se, že tohle není strašení ve stylu hororu Vřískot, jak jsem tu posledně naznačoval. Obávám se, že je to popis reality. Aby to bylo jinak, musela by tu být atmosféra typu „Kdokoli, Jen Ne Ovar“. Možná jsem málo citlivý, ale nikde ji kolem sebe nevnímám.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek