Neviditelný pes

Rekviem za třešničku

28.10.2017

Komunisté hodnotili tragický výsledek voleb a Vojtěch Filip se vzdal kandidatury na vrcholný post v příštím sjezdu strany. Ten bude v dubnu. Mají tu – jak by se dalo říct – výhodu, že proti Filipovi stojí alternativa, stalinisticky smýšlející Josef Skála. 

Netají se svou koncepcí. Komunisté podle něho mají dohnat kritické nálady, stát se jejich mluvčím a rozkročit se napříč znepokojenou veřejností. To jsou bojovná slova a možná přiměla nejednoho zklamaného straníka, aby pozvedl hlavu. Problém je v tom, že každý zdroj znepokojenosti je žlab, u kterého už někdo stojí a žere.

Komunisté, jak to konstatují, mají nejhorší volební výsledek od roku 1921, kdy vznikli. Nalhávají si ale něco, co není pravda, že za to může Vojtěch Filip a jeho vedení. Jejich problém je v tom, že mají po sezóně.

Historicky komunisté parazitovali na sociálním problému a nalhali lidem, že se jejich situace zlepší, když se provede revoluce, zničí se stávající politický a hospodářský řád a nastolí se diktatura s řízenou ekonomikou. Něco takového nemůže dnes navrhnout ani Josef Skála. Už to, že nemůže, oslabuje sám smysl komunistické strany: oni sami komunisté rozlišovali vždy mezi stranou revoluční, to byli oni sami, a stranami reformními - a to byli socialisté různých odstínů rudé. Filipova strana nebyla revoluční a nemůže být ani strana Skálova, pokud on stane v jejím čele. Na nějaké revoluce prostě není nálada.

Protestních hlasů hodně vyluxoval Andrej Babiš. Ten lidem úspěšně namluvil, že dokáže zkrotit politický matrix a místo politického systému nastaví racionální systém odborný: proto teď ze zoufalství slibuje vládu odborníků. Toto slibuje a zároveň potvrzuje stávající politické ministry ANO na jejich postech. Jinými slovy: zužitkoval obecnou nenáladu vůči politice jako takové, která je částí obyvatelstva vnímána jako cosi podezřelého, špinavého a dokonce i zločinného. K tomuto žlabu samozřejmě komunisty Babiš nepustí, zde je obsazeno.

Pak tu jsou nenálady antievropské a xenofobní. Těch se úspěšně zmocnil Tomio Okamura. Ani on k tomuto žlabu komunisty nepustí. Jaký zdroj lidové nenálady může soudruh Skála nalézt? Slibuje obecné referendum. To je kost, o kterou se může s Okamurou poprat. Je lákavá, protože hodně lehkověrných lidí věří, že referendum je vyšší stupeň demokracie. Nějaký ten bodík se tu uhrát dá.

Ale na patnáct procent a více může i soudruh Skála zapomenout. Je po sezóně, je třeba zavřít krám.

Mraky nad Katalánskem

V Katalánsku vyhlásili samostatnost, směřují k jakési katalánské socialisticko anarchistické republice a španělská vláda tam snad vyšle i vojsko a pozavírá předáky, pokud to půjde dosavadními směry. Nic dobrého z toho nekouká a moc dobře se zachovala unijní administrativa, že se do toho nemíchala a nelila olej do ohně. Členské státy by asi udělaly dobře, kdyby se jasně k situaci vyjádřily a podpořily ideu španělské ústavnosti a státnosti. Otázka zní, zda by i toto bylo něco platné.

Pokud padnou první facky, události se povalí.

Když bude prolita krev, pánbu nás potěš. Čímž myslím střelbu, nikoli rozbité nosy při demonstraci.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek