Neviditelný Pes

Kde je hranice

30.9.2017

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém webu hodnotil evropský postoj k našemu tuzemskému rumu a přirovnal ho k protektorátním poměrům. Říše se rozhodne, že se u nás nebude pít tuzemák, napsal doslova. 

Nastal zásadní problém kompetenční. Nejednou se v minulosti stalo, že se politický postoj prezidenta dostal do kolize s momentálním postojem vlády, přičemž dle ústavy má prezident svůj stát reprezentovat, nikoli určovat jeho zahraniční politiku. Těchto přešlapů se dopustili oba Václavové nejednou, ať už Havel, nebo Klaus. O Zemanovi nemluvě, ale zde by se měla připomínat opakovaně navrhovaná zákonná iniciativa Neviditelného psa, aby parlament přijal zákon v přibližném znění, že „nic, co řekne Miloš Zeman, nemá žádný význam“. Nicméně v případě obou Václavů šlo o prezidenty zvolené orgány zastupitelské demokracie a Miloš Zeman byl zvolen přímo a žádný zákon, ani ústavní nebo neústavní, mu nepřikazuje kopírovat vládní stanovisko.

Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.

Jiří Ovčáček je státní úředník placený z veřejných peněz. Nikdo ho nezvolil. Někdejšího pisálka z komunistického deníku si na Hrad vytáhl Zeman a on si tam teď cintá pentli a dělá mezinárodní politiku. Kdyby se jakýkoli úředník na jakémkoli postu dostal takto hrubě do kolize s vládní politikou, měl by na vyhazov zaděláno.

O postoji Evropy k našemu rumu můžeme mít mnoho postojů, především ten, že Evropě by nemělo do našeho rumu nic být. Máme naši obchodní inspekci a hromadu dalších úřadů a ústavů, půlka lidí v zaměstnaneckém poměru je u nás placena státem. Rumové ingredience možná jsou rakovinovotvorné, nebo nejsou, ale je to v kompetenci národních orgánů, aby to zjistily a udělaly kroky, protože tuzemák si chlastáme – nebo ho dáváme do pečiva – my. Navíc je velmi dobře možné, že nešlo o zákaz ze stany unijních zkoumatelů, ale o jakési zjištění, které někdo nafoukl, aby si hřál antiunijní polívku. Ale jak to bylo, tak to bylo, Jiří Ovčáček má tlumočit názory prezidenta republiky a ne dělat svoji politiku.

Kdyby tato republika nebyla Blbákov, Ovčáček by letěl.

Ale kdyby nebyla Blbákov, tak by Miloš Zeman nebyl prezidentem republiky, to je další faceta celého problému. Ten nad ním drží ruku, ten podporuje celou tu tlupu neschopných parazitů, kteří dělají jednu ostudu za druhou. Tahle Ovčáčkova je zatím poslední v řadě, jistě ne poslední jako taková.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek