Neviditelný Pes

Mutti zvítězila… ale vyhrála?

25.9.2017

Není divu, že křesťanští demokraté personifikovaní Angelou Merkel vyhráli. Odhaduje se, že to byla volba na jistotu, na pokračování úspěšného kurzu – Německu se daří velmi dobře, ekonomika šlape (vidíme to u nás) a rozpočet je v přebytku. Za takového stavu nemají sociální demokraté moc co nabídnout. Oni jsou živí z rozdávání veřejných peněz; jenže ty veřejné peníze rozdává Mutti taky, co tedy mají víc slibovat?

Papírky ještě nebyly zdaleka sečtené a sociální demokraté hodili ručník do ringu a oznámili odchod do opozice. Mimochodem – úsměvné je, jak všichni experti hned spustili křik, že to čekali a že nic jiného se nemohlo stát. Prdlajs. Očekávali pokračování velké koalice. To, o čem se hovořilo jako o náhradním programu, je „jamaika koalice“, složená z CDU, liberálů FDP a Zelených. Právě ta přítomnost zelených fanatiků věstí pro příští německou vládu dramatické časy. Budou vládě držet nůž na krku, tak jako to dovedou naši lidovci, kteří prolézají pod laťkou vícero méněro a nabírají pak ministerstva otevřenou náručí. Ovšem mezi německými Zelenými a našimi lidovci je nebetyčný rozdíl: naši lidovci jsou rozumní lidé.

Hlavním šlágrem voleb je dvouciferný úspěch AfD. Dostala se poprvé do Bundestagu a bude nutné, aby se tam jaksi zcivilizovala. Na oslavy zbraní Německa z první a druhé světové je opravdu jen málokdo zvědavý a AfD bude muset za pochodu definovat jiný program, než pouhé Immigranten raus. To nebude snadný úkol, jelikož nalevo i napravo je obsazeno. Každopádně je to pro AfD šance, kterou může snadno promarnit, jako se to stalo Okamurovi s jeho Úsvitem. Vzhledem k tomu, že FDP převzala část agendy AfD, bude staronová kancléřka pod velkým tlakem zleva. 

Martin Schulz a jeho socdem partaj u nás budil obavy svými brusel-šovinistickými koncepty. Jsou ale důvody, že se Zelenými u volantu moci se blíží mnohem horší varianta. Angela Merkel vítězí svými politickými schopnostmi – nenápadně pohybovat kormidlem ze strany na stranu, takže si toho slalomu nikdo ani moc nevšimne. Zelení jsou ale jinačí řízkové. Nezapomínejme, že principiálně jsou to, co bývali komunisté dříve: ve světle jasných zítřků vesele pohřbívají současnost.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek