Neviditelný Pes

Jinak je život, jinak film

23.9.2017

Ve filmu je to jednoduché: agent v přestrojení se vmísí mezi padouchy a minutu před vyvrcholením padoušství znemožní. Život není žádné cinema. V životě je to tak, že policie je trestána za to, že koná. Obhajoba nejednoho mediálně známého případu se nezabývá podstatou věci, zločinem samým. Staví na tom, že policie je špatná, jelikož dělala svoji práci. 

Nedávno soud nechal běžet aktivistku, která zezadu napadla policistu. K argumentům patřilo i to, že ji prý musel slyšet. Ona na něho ječela „ty hajzle, ty hajzle“ a napadla ho za to, že dělal svoji práci. Dnes ví, že napadat policisty se v téhle zemi smí. Od Rathova případu se ví, že korupce je nepostižitelná – protože se dá doložit jen odposlechem a ten soud neuzná. Ruchy kolem kamer utichly, už se nemluví o Orwellovi a Velkém bratru, jelikož se ukázalo, že jen díky kamerám na ulici jsou policisté schopni najít teroristy. Běda ale, kdyby někdo použil kameru k identifikace zloděje – dotkl by se jeho občanských práv na soukromí.

Zpátky k těm agentům v přestrojení. Ti figurují v případu anarchistů čerstvě osvobozených soudem. Nepodařilo se prokázat, že za přípravu atentátu na vojenský vlak nemohou vlastně policisté.

Neměli se mezi ně plést. Stačilo je mít v hledáčku. Až by pak třeba ten vlak měl smůlu, kde kdo by chytračil, že policie zaspala. Ale to by měla jistě menší malér, než když vyprovokovala chudáky anarchisty k nepředloženým činům.

Opět rukojmí

Lékaři nastartovali černou sanitku a vzali si pacienty jako rukojmí. Lufthansa má jako rukojmí tisíce cestujících – kdyby to bylo možné, v životě bych Lufthansou neletěl. Taxikáři se teď chystají zablokovat hlavní město, protože jim moderní technologie ruší obživu.

Jejich postoj je na jedné straně pochopitelný. Dnes vystupoval v rádiu pan Kvasnička, majitel AAA Radiotaxi. Hovořil přesvědčivě. Že ale jsem ho nikdy neslyšel hovořit proti zlodějům taxikářům, kteří účtují nic netušícím cizincům tisícikorunové pálky? Nevím o tom, že by AAA Radiotaxi proti nim organizovala ochromení centra hlavního města – třebaže tihle zloději udělali Praze hnusnou pověst zlodějské peleše.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek