Neviditelný pes

Drzé čelo

16.9.2017

Říkali Čechové, že je drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Málokdo z nás ví, že takový dvůr byl ten, kde na majitele makali nevolníci a on neplatil daně. Drzé čelo je tedy dle úsloví ještě lepší a Martě Semelové umožnilo vstup na debatu o budoucnosti českého školství v Knihovně Václava Havla, kam ji delegovala komunistická strana. 

Semelová je známa svými ultralevičáckými (tedy: autenticky neskrývanými komunistickými) názory a angažmá takové osoby na půdě Knihovny Václava Havla je skutečným plivancem.

Miniudálost se dá číst i v širších souvislostech. Před volbami komunisté sázejí i na takovouto provokaci, o které se jistě bude rokovat v médiích. Jistěže se neobávají, že jim to sníží popularitu, naopak, v určitých kruzích ji zvýší. Samotná Semelová se o budoucnost bát nemusí, se soudruhem Skálou ruku v ruce mohou v dohledné budoucnosti usilovat o post ve straně nejvyšší.

Václav Havel se musel ve čtvrtek večer obracet v hrobě. Snad ho při některé té obrátce zamrzelo, že se v době jeho dominantního vlivu na českou politiku nepodařilo komunistickou stranu zakázat, jako je v Německu zakázána její zrcadlová sestra nacistická strana. To jsou ty paradoxy, pane Vaněk!

O důvěru v média

To bylo radosti v médiích, že zlí Barmánci ubližují muslimské menšině Rohingů. Nezůstalo při médiích, svět vyzval k pomoci utlačovaným Rohingům i generální tajemník OSN António Guterres. Lahůdka – jde o menšinu, nota bene muslimskou, co lepšího si přát?

Pak ale se do zpravodajství vkrádaly jakési zvěsti o příměří a pak dokonce zprávy o tom, že Rohingové usilují o odtržení od Myanmaru a že jejich osvobozenecká armáda válčí s vládními vojáky už tři roky. Ono to tedy asi s tou utlačovanou menšinou nebude tak jednoznačné. Kámen ze srdce padá, že paní Su Ti nebude muset vracet Nobelovu cenu, udělenou za boj za lidská práva.

Že takové kotrmelce neposílí důvěru v oficiální média, je nabíledni.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek