Neviditelný Pes

Prázdniny končí, kampaň začíná

4.9.2017

Končí doba okurek, kdy se opravdu stalo, že hlavní zpráva dne byla, že se na dálnici u Manchesteru vyboural náklaďák. U nás začíná předvolební kampaň na plné pecky, partaje vybalují programy.

Průzkumy se dělají na kde co, ještě jsem nezakopl o průzkum toho, jak se voliči zajímají o partajní programy. V podstatě každý musí v soudném člověku vyvolat ironické poznámky. Když čtu v programu sociální demokracie, že je třeba lidi vytáhnout z pasti nízkých mezd, řeknu si, sakra, měli jste čtyři roky majoritu, měli jste premiéra, měli jste rotu ministrů, měli jste giganty, jako je Mládek, proč tedy jste lidi nevytáhli z pasti nízkých mezd? To samé s ANO. Myšlenka sloučení ministerstev životního prostředí a zemědělství je mi jako voliči sympatická a byl bych pro, stejně jako bych vítal zrušení ministerstva pro lidská práva. Nevšiml jsem si ale za poslední čtyři roky, že by se ANO nějak výrazně a čitelně bilo za takové projekty, a myslím, že coby volič sleduji českou politiku nadprůměrně pozorně.

Takto bychom se ale nikam daleko nedostali, takto by bylo možno zkoumat a ironizovat jakýkoli program a s programem ty strany jít do voleb musí, nemohou jen malovat civilní osoby na vězeňské autobusy a rozdávat koblihy.

Coby volič si postěžuji – a zároveň slibuji, že budu v tomto smyslu zlobit po celou dobu kampaně – co bych rád viděl jako téma a co mi tam chybí.

Zvýšení platů, to jsou žvásty, jelikož nadcházející vláda stejně jako ty předešlé na to má minimální vliv. Co je ale v gesci příští vlády, jsou evropské otázky. ANO jasně řeklo, že nebude euro prosazovat, jelikož není pro nás zatím výhodné. To je jasné slovo. Stanovisko jiných stran neznám, TOP 09 se oficiálně ještě nevyjádřila. Pak půjde o zařazení do tvrdého jádra unie.

Já nevím, co je tvrdé jádro unie, a nevím, co je hodněrychlostní a málorychlostní Evropa, zatím vidím rychlost spíše zápornou, čili úpadek. Přitom ty tlaky jsou zřejmé, francouzský prezident vyhrožuje nejtvrději od časů Leonida Brežněva a pokud v Německu vyhrají sociální demokraté, měli bychom...

Co tedy? To by měly strany říct dopředu, měly by k tomu získat mandát od voličů. Před námi není nic nečekaného, jako že přijde uragán a zatopí nás. Tohle jsou jasné programy mimo naši vůli a jasné trendy a na ně je třeba nějak reagovat a je třeba zjistit vůli občanů. Jak jinak než ve volbách?

Ale musíte se jich, milé strany, zeptat a to nelze jinak než předložením otázek ve formě programu.

Takže shrnu, jako volič chci znát postoj k euru a k dvourychlostní Evropě. To bude totiž obsahem konkrétních jednání a rozhodnutí, kdežto sliby stran platů jsou jen žvásty, o kterých se pak prohlásí, že jsou mimo ekonomickou realitu (známý socdemácký trik).

Aston Ondřej Neff


zpět na článek