Neviditelný pes

Betlémské srocení

2.9.2017

V Betlémské kapli v Praze už jedna revoluce úspěšně odstartovala. To asi byl důvod, proč se rozhněvaní učitelé sešli právě zde, aby předložili vládě ultimátum: pokud koaliční rada nezvedne ve školství platy, začne stávková pohotovost.

Obřadu se zúčastnil i ministr financí Ivan Pilný. Ten o sobě už při nástupu do funkce prohlásil, že je lakomec. I svoji zkušenost z Betlémské kaple komentoval v podstatě lakonicky. Vyplynulo z toho, že nějaké navýšení bude, otázka je, jaké. Všichni chtějí zvednout platy a už teď je podle něj možné zapomenout na deficit ve výši padesáti miliard.

V pondělí se tedy ukáže, zdali učitelé vyrazí do ulic s cepy a napřímenými kosami. Kdyby nebylo trestuhodného mrhání státními prostředky, mohli mít platy vyšší už dávno. Premiér Sobotka téhož dne objasňoval před soudem, jak to bylo s privatizací OKD. Po skončení svědeckého slyšení tajemně sdělil tisku, že by před soud měli jít jiní lidé a že kdosi jaksi vytahal z dolů peníze. Neřekl však, co udělal pro to, aby se to tenkrát nestalo.

Nečasová se veze

Jana Nečasové neuspěla s požadavkem předběžného opatření kvůli zostouzející karikatuře na autobusu Pirátů. Zažalovala Piráty a to předběžné opatření mělo způsobit, aby Piráti zostuzující kresbu z boku vězeňského autobusu sundali. Soud jí nevyhověl.

Řízení se tedy potáhne dávno dávno přes limit voleb, celou tu dobu bude autobus s kresbou paní Nečasové brázdit silnice a ulice. V předchozích případech soudy braly v úvahu, že politici jsou veřejné osoby, a nemohou se tudíž těšit takové ochraně jako řadoví občané. Jana Nečasová ale nebyla, není a velmi pravděpodobně nebude politik, je to nepolitická občanka, někdejší úřednice na Úřadu vlády. Proč je v tomto případě dovoleno nepolitického občana zostouzet, ví jen pánbůh. A soud.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek