Neviditelný Pes

Sdružování

14.7.2017

Tyhle volby jsou trochu jako Thriller Michaela Jacksona blahé paměti: mrtví vylézají z hrobů. A dokonce se sdružují.

Takto vylezla z hrobného přítmí ODA se sloganem, který připomíná píseň Ca ira francouzských hrdlořezů z doby revolučního teroru 1790 a výše. Připotácel se i další zombie, Bursíkův podnik LES. Pamatujete? Zelený Bursík se dostal na křídlech tvůrců veřejného mínění do sněmovny, odtud Zelení vypadli jak čert z elektriky v důsledku svých sektářských svárů a sdružení LES bylo jedním z pozůstatků této taškařice. Ve volbách 2013 se pokusilo přilísat se k lidovcům a v následných evropských volbách jim chybělo pár hlasů do pěkného úspěchu půl procenta. Lidovci letos mají – prozatím – dolísáno, a tak se Bursík obrátil k TOP 09, od nichž se odlísali starostové. No a tumáš čerte kropáč, podle všeho uspěli.

Na vážkách je ale slísnutí lidovců se starosty. Tady už nejde o podporu, tady jde o koalici s potřebou získat deset procent ve volbách.

Je zřejmé, že obyvatelé politického akvária žijí v iluzi, že volič je bytost bez dechu sledující zákruty jejich piruet. Volič ale sleduje politickou scénu optikou půllitru piva a i to ještě periferním viděním při sledování fotbalového zápasu. Když volič náhodou zahlédne politické zpravodajství a vezme ho do vědomí, zjistí, že TOP 09 je cosi v parlamentu s podporou starostů. Vědci zatím nezjistili, kolik procent voličů vzalo na vědomí, že starostové už s TOP 09 nepečou a že to označení TOP 09 s podporou starostů je tradiční, již překonané označení.

Mezi lidovci je rozumný muž Jiří Čunek, který nabádá k odstoupení od toho nesmyslu. Starostům nabídl partnerství pirát Ivan Bartoš. Taky by se nedostali do parlamentu, ale aspoň by se o nich psalo v novinách v pozitivním duchu. A lidovci?

Pavel Bělobrádek se bezpochyby obává, že zařazením zpátečky by se vystavil posměchu. To by se jistě stalo. Dva dny bychom se my pisálkové cvičili v ironických šplechtech. Ale na výsledku voleb by to změnilo pramálo. Lidovci by se do parlamentu dostali, neboť lid obecný ví, že lidovci do parlamentu patří, protože v něm byli vždycky. A starostové se tam dostanou jen jako přílepek, protože starosta má sedět doma na radnici a ne jezdit do Prahy mlátit prázdnou slámu.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek