Neviditelný Pes

Babiš na Hrad

19.5.2017

Není důvod k úleku, volba Babiše prezidentem republiky nehrozí. Babiš půjde jednat na Hrad se Zemanem a naznačuje, že se přimluví za to, aby ho Zeman odvolal z postu ministra financí a jmenoval místo něho Ivana Pilného, se Schillerovou jako náměstkem.

Je to výsledek typu „win-win“, přesněji „win-win-win“. Sobotka zvítězí (pokud to tak dopadne), neboť vyhodil Babiše z ministerstva. Babiš zvítězí, protože bude mít volné ruce pro kampaň a na ministerstvu spolehlivého člověka, který ho ochrání od všeho zlého amen. Zeman zvítězí, protože vyhoví svému chráněnci, nikoli Bohuslavu Sobotkovi, jak mu přikazuje ústava. Taková je reálná situace a zbytek je na osobní angažovanosti interpretů, jak vše vyloží: i slyšíme, že je Zeman na lopatkách. Někdo zase, že je Babiš vyřízený. Kupodivu nejméně minusových bodů schytává Sobotka, nejenže není popotahován kvůli groteskní piruetě s demisí - nedemisí, nýbrž je označován za mistrovského stratéga.

To vše zajímá minimum občanů naší země. Z webového zpravodajství vládní krize prakticky zmizela. Pokud se Miloš Zeman nepostará o nějaké překvapení, uslyšíme o ní až po zveřejnění velkých uznávaných výzkumů veřejného mínění a uvidíme, jak si stojí preference. Osobně tipuji: Babiš mírně ztratí, nesystémové strany posílí, socdem na stejném.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek