Neviditelný Pes

Krize skončena, nebo odročena?

18.5.2017

Bohuslav Sobotka akceptoval třetího kandidáta na nástupce Andreje Babiše do pozice ministra financí. Měl by se jím stát dlouholetý manažer, převážně v oblasti IT, poslanec za ANO Ivan Pilný. Sobotka na něm nenašel žádný kádrový škraloup, nebyl zaměstnancem Agrofertu, ani jeho dcera nepracuje pro Agrofert.

Navíc, ještě nedávno to vypadalo, že bude mít problém dostat se na kandidátku ANO v nastávajících volbách. Zkrátka, Ivan Pilný je pro sociální demokracii přijatelný, opozice komentovala jeho nominaci převážně skepticky.

Můžeme si klást otázku, co bude dál. Pokud krize skončí, bude zpochybněna teze, že ji uměle vyvolal Bohuslav Sobotka, aby napravil propad preferencí své strany. Zpochybněna, nikoli plně vyvrácena. Mohl by si dovolit krizi odtroubit, protože z dosavadního průběhu vyšel se ctí. Zachoval se důstojně a státnicky při nechutné trapnosti vyvolané na Hradě prezidentem Zemanem a dobře si vedl i v dalším průběhu dějů. Konec konců, dosáhl toho, co si předsevzal, Andrej Babiš z financí odchází.

Není ovšem zcela jisté, že je krize za námi. Netušíme, co se vylíhne v hlavě sveřepě nenávistného Miloše Zemana. Je známa úpornost, s jakou lpí na nesmyslech, jež vyslovil nebo navrhl, a třeba ho zaujme vidina ústavního soudu. Nebo jiná vidina, až se vzpamatuje z epochálního jednání o svedení Hedvábné stezky Moravskou branou a Hřenskem dál do světa. Docela snadno si lze představit, že ještě hodí vidle do dohody, třebaže Andrej Babiš je ochotný ho přemlouvat, aby demisi přijal.

Faktorů nejistoty tedy zbývá mnoho. Naopak jisté je, že věci už nebudou jako dřív a že je rozbitý obraz Sobotkovy vlády jako úspěšného projektu.

Co se stalo v Pekingu

Víme, že došlo k mezinárodní ostudě, další z mnoha, když se Miloš Zeman dostavil pozdě na společné fotografování státníků. Kvůli červeným trenýrkám vyházeli vedení Hradní stráže. Asi nespravedlivě, zato pochopitelně. Vyházet protokol měli po ostudě s pozdním příchodem Zemana na pohřeb slovenského prezidenta Kováče a to, že se tak nestalo, je pravděpodobnou příčinou, proč Zemanovo okolí nedokázalo prezidenta na shromáždění dopravit včas. Že byl unavený. Prezident Rooosevelt dorazil na jednání se Stalinem a Churchillem v Jaltě na invalidním vozíku. Ano, je to něco jiného. Co je nesporné, že se našinec musí cítit jako blbec, když je v cizině reprezentován takovou partou, jako je Miloš Zeman a jeho entourage.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek