Neviditelný Pes

Hlas rozumu od lidovců

10.5.2017

Zchlaďte hlavy, tak zní stanovisko lidovců, jak vyplynulo z úterního jednání jejich předáků. Lidovci vyzývají prezidenta, aby odložil státní návštěvu do Číny a řešil krizi. Je to návrh legitimní, rozumný a nesplnitelný. Prezident si zakládá na tom, že krizi bude rozdmychávat, podporovat a násobit.

Důvody má dva. Jeden spočívá v jeho osobnosti, on už je takový, je to člověk konfliktu a provokace. Druhý je neméně silný: jeho voliči to tak mají rádi, pohrdají tradičními stranami, pošetile v něm vidí chlapáka a silného muže a kvůli tomu ho volí.

Zaznamenejme i další podstatné události uplynulého dne. Ministryně školství Kateřina Valachová složila funkci, protože bere na svá bedra odpovědnost za skandál na svém ministerstvu. Věru nebývalý krok! A tři ministři odmítli jet se Zemanem do Číny, ministr vnitra Chovanec, ministr zdravotnictví Ludvík a hlavně – ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zeman jim vzkázal skrze věrného Ovčáčka, že sabotují budování nové Hedvábné stezky a bojkotují multimiliardové investice. Ve světle dosavadních konkrétních výsledků Zemanových sinofilních expedic je to vzkaz budící úsměv.

Co nebudí úsměv, je Zemanova revolta proti ústavě. To už není obvyklé natahování a překrucování, to je zásadní napadení ústavy jako základního dokumentu, na němž stojí a padá fungování demokratického státu. Zeman do ústavy zamotal koaliční smlouvu a teď už zbývá jen odhalení, že je Bohuslav Sobotka spoluautor známého Peroutkova článku Hitler je gentleman.

Je to všechno politováníhodné a kéž by se aktéři drželi výzvy ze strany lidové. Bohužel je to vize nereálná. Nenávist eskaluje, urážky se křižují a obvinění se násobí. To vše před očima znechucené veřejnosti. Ano, tento konflikt může mít a bohužel bude mít vítěze, antidemokratickou náladu ve společnosti.

Připomeňme si, že neblahý zásah do ústavního pořádku, totiž ustavení přímé volby prezidenta bez nastavení dalších korektivů znemožňujících výstřelky jednotlivce, byl přímým následkem nechutných tahanic o prezidentský úřad na půdě parlamentu. Vzešel z toho Miloš Zeman, který si dělá z ústavy trhací kalendář. Copak asi vzejde z téhle řežby, až se spojí Zeman, Babiš a nějaký ten černý vzadu, který se někde v přítmí směje!

Pak bude Bohuslav Sobotka se svými rádci trpce litovat, že zahájil konfrontační předvolební kampaň.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek