Neviditelný Pes

Boj o registr smluv

20.4.2017

Senát zrušil plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru, jak to navrhla poslanecká sněmovna v poslední verzi navrhovaného zákona. V posledních dnech se zákon hodně propírá v médiích. Je těžké, ba nemožné si na to udělat objektivní názor.

Každý očividně za někoho nebo za něco kope. Zachoval se senát tak, jak se zachoval, protože jsou senátoři přesvědčeni, že je to ve prospěch občanů, anebo proto, že venku řvali aktivisté nátlakových skupin? Do ženský nevidíš, zpívá Lucie Bílá. Do senátora teprv ne.

Podotkl bych k tomu jen jedno. Argumenty pro i proti jsou přesvědčivé a rozumné. Transparentnost omezuje korupci, naproti tomu transparentnost ničí podnikání – k čemu je třebas bankovní tajemství? Když je veřejný registr smluv, proč nejsou transparentní všechny účty všech podniků a všech občanů? Kdyby bylo do všech kont vidět, hodně by se omezila korupce! Je-li toto šílený nápad, oč méně šílená je koncepce zveřejňování obchodních smluv?

Je to ale jenom ilustrace toho, jak je problematika složitá a že každé rozhodnutí v ten či onen směr bude mít konkrétní dopady, mnohdy nepředvídatelné.

A teď si představte, že by se o takové věci mělo rozhodnout referendem, jak si představují někteří. Že by se občané měli vyjádřit: registr smluv ano – ne. Hlasovali by podle toho, kdo by víc řval.

Totéž ostatně platí pro naši verzi prezidentské volby. Na toto téma debatovali politici na půdě Karlovy univerzity a konstatovali, že se to prostě nepovedlo. Už dříve to konstatoval Petr Pithart a řekl, že to byla největší chyba za dvacet let od převratu: z hlavy státu se stal neodvolatelný monarcha. O tom, kdo bude na Hradě, taky rozhodnou emoce, nikoli argumenty.

Volby v Británii

Britská sněmovna posvětila nápad premiérky Mayové a opravdu se budou v červenci konat předčasné volby. Mayová prý chce mít silný mandát pro jednání s unií. Co když to ale dopadne jinak a odpůrci brexitu uvidí příležitost a půjdou k volbám v počtu větším a úmysly rozhodnějšími, než příznivci brexitu přesvědčení, že to mají v kapse?

V tomto šíleném světe se totiž může stát prakticky cokoli.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek