Neviditelný Pes

STAN a lidovci

20.3.2017

Pro oba subjekty to jistě bylo obtížné rozhodnutí. Však taky lidovci se v Jihlavě rozhodli pro společnou kandidátku se Starosty jen s většinou velmi těsnou.

Ta idea je velmi prostá. Na části území Česka mají dobrou pozici jedni a na druhé části druzí. Když se spojí, bude to ve prospěch obou. Podstatné je, že musejí nasbírat aspoň 10 % hlasů, jinak hlasy jim přidělené propadnou ve prospěch těch úspěšnějších, byť se přenesli jen přes pětiprocentní hranici. Je to ale logika našeho volebního systému, což není vůbec nijak ironické konstatování – jen věcné.

Celý ten projekt nese rysy sympatické, ale je s ním spojeno i mnoho neznámého.

Lidovci se ve svém obnoveném působení v parlamentu a vládě nezpronevěřili svému sloganu o klidné síly. Byli vidět a působili pozitivně. Jejich větší partneři v koalici se pustili do nechutné rvačky, která nemůže než uškodit jednomu i druhému. Lidovci stojí stranou a je dobře, že se nikterak nesnaží ze situace těžit. Pořád ale mají omezené zázemí, a tak i jejich úloha ve vládě je limitovaná. Což je to, oč zde běží, role ve vládě.

Také Starostové mají a upevňují si dobré jméno. Měli úspěch v krajských volbách. Slezli ze sedla mrtvého koně TOP 09 a jsou si vědomi, že v samostatném dresu by se nemuseli dostat přes laťku. Takže kývli na spojenectví s lidovci.

Potíž je v tom, že podíl na pojídání koláče přijde na přetřes hned po jeho upečení. Dejme tomu, že překonají desetiprocentní hranici. Přejme jim to, ale i sobě, protože jsou to seriózní subjekty. Mají ale jasno, jak se budou dělit o ovoce vítězství? Zatím se dohodli o rozdělení volební republiky, celé s výjimkou Prahy. Lidovci zde chtějí prosadit pana Hermana, což zavdává pochybnosti o jejich soudnosti: ono těch deset procent zisku je značné riziko, proč to riziko ještě navyšovat? Ale budiž, to jednání o lídrovi pražské kandidátky bude předznamenání o rozdělení pozic v příští vládě. Pamatujeme na osud někdejší Čtyřkoaly. Ta dojela na naprosto komické rozmíšky o prebendy v rámci poslaneckého klubu.

Ty nastávající volby budou napínavé a nezdá se, že by lidovci spolu se STAN přispěli k jejich zklidnění.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek