Neviditelný Pes

Co se to děje?

18.3.2017

Okamura ztrácí a Piráti překročili pětiprocentní laťku, zatím jenom v průzkumech. Zdá se, že mladí voliči by mohli mít důvod, proč se k volbám uráčit dostavit! Přestup do elitního klubu Stran, Které Má Smysl Volit je pro Piráty zavazující.

Zatím jsme je znali z demonstrací namířených proti rozmanitým imbecilním zásahům státu. Sám jsem se několika účastnil. Ta první byla na Karlově mostě, který si propachtovala mafie kýčařů desátého řádu prodávajících tam pod ochranou magistrátu svoje šunty – a zakazujících fotografování ze stativu pod pokutou, lze se dočíst na magistrátním webu. Závažnější protesty Pirátů se týkají svobody webu. Když internet začínal, bylo zřejmé, že nějak zasáhne i do politiky. Troufnu si tvrdit, že nikdo si nepředstavil rozsah a způsob, jakým se to stane – všichni jsme si mysleli, že to budou nějaká i-referenda. Vyklubala se z toho síťová komunikace, sdílení obsahu, sociální sítě. To je pro establishment smrtelné nebezpečí. Proto je tolik starostí o čistotu internetu, zrovna v pátek přišla zpráva, jak bude Google sortýrovat zpravodajství podle serióznosti a černé puntíky bude udílet i za překlepy. Když se u nás vnitro pokusilo založit něco, co by čelilo informačnímu záškodnictví ruského impéria, byl z toho řev. Když najednou Google začne s tvrdou cenzurou, je ticho po pěšině. Je tohle parketa pro Piráty?

Jednu etapu tedy mají Piráti za sebou. Třeba v jiných výzkumech je zatlačí pod hladinu, o čistotě výzkumů nemám iluze. Ale už ten jeden průnik je pozitivní a zároveň zavazující – málo platné, ale i v naší postfaktické postdemokracii je dobré mít nějaký sdělitelný program a ten u Pirátů zatím postrádám.

Turecko vydírá

Odvetou za to, že Holanďané a Němci nepřipustili tureckým politikům právo agitovat na holandském a německém území své krajany ve prospěch vznikající diktatury, odpovědělo Turecko otevřenými výhrůžkami. Ne nějaký čičmunda, ale ministr vnitra vyhrožuje, že začne posílat do Evropy 15 tisíc imigrantů měsíčně. To má všechny charakteristiky nepřátelského aktu a zaslouží si to vyslání dělových člunů.

Zákony nedovolují vracet imigranty tam, odkud přišli.

Náprava je nabíledni. Nejsou to přírodní zákony. Jsou to lidské zákony a lidé je stvořili pro určitou situaci, kdy měly vyjít vstříc lidem v nouzi.

Teď se ale masy lidí proměnily v útočnou zbraň. Ty zákony tudíž zastaraly a je třeba je adaptovat do nových souvislostí.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek