Neviditelný Pes

Rittig na nějakou dobu nevinen

11.2.2017

Ono je docela obtížné, jak to posoudit – co je lepší. Je lepší být souzen, odsouzen a potrestán a po trestu z basy vyjít a začít znovu, anebo se rok po roce mlátit po soudech, platit advokáty a sledovat vlastní proces jako tenisové utkání? Je doslova šílené, jak naše soudy se svými rozhodnutími oscilují mezi plným osvobozením a očištěním a na druhé straně mnohaletým trestem.

Máme kauzu Rittigovu, kauzu Nagyové, kauzu Rathovu a kauzu Janouškovu, to vše je takové pomalé hlodání, jako to čínské mučení s kapkou dopadající na hlavu.

Ale taky to dopadá na hlavu občanovu, který naprosto nemá nejmenší důvod důvěřovat soudnímu systému.

To není devastační, není co devastovat, není důvěra, protože důvěryhodný soudní systém zmizel v osmatřicátém roce minulého století. Následovala druhá republika, protektorát a po převratu v roce 1989 podivný stav, kdy komunistické bezpráví bylo jaksi de facto legalizováno a byla vyhlášena právní kontinuita. Načež došlo k absurdní situaci, kdy je dnes vláčen Karel Srp mediální stokou za to, že se – nejspíš je to pravda – zapletl s StB tak důkladně, až skončil na dva roky v base a vedl pak Jazzovou sekci, jeden z majáků svobodné kultury v temnu bolševického dusna. Srp vláčen, ale ti, kdo ho vláčeli, mají vysoké penze a vystupují v soudních procesech nikoli s páskou na rukávě, ale jako blahosklonní svědci a na jejich slovu, tak či onak, závisí osud jejich tehdejší i dnešní oběti. Tohle samozřejmě všichni víme a jaksi to bereme za samozřejmost, takže, jak jsem řekl, není co devastovat. Spíš jen podiv převládá, a taky srovnávání.

Ten bolševický systém byl přinejmenším homogenní, tudíž předvídatelný. Předvídatelnost zmizela, s ní i jistota. Kdo může zcela klidně a bez pochybnosti říct, vedu si v souladu s regulí práva? Kdo by toto řekl, zasloužil by si psychiatrický průzkum. To, co je dnes, připomíná hrací mašinu typu forbes, kde kulička běží mezi plácačkami a lítá ze strany na stranu, nahoru a dolů, vinen, nevinen, hrdina a padouch. A co horšího, tou kuličkou se může stát v podstatě každý. Já, protože jsem odpovědný za internetové médium (aktuálně mám jednu žalobu na krku), nebo vy, protože máte blbě nastavené EET. A kdo ví, co nám kdo vtipného vymyslí.zpět na článek