Neviditelný pes

Nemusíme rozumět všemu

2.2.2016

Abdullaha Zadeha pustili na kauci a hned ho zase zavřeli. Je to nepochopitelné, ale přiznám, že mě to nerozhněvalo.

V případu jde o daňové úniky ve výši dvě a půl miliardy. Kauce byla ve výši 150 milionů. Našinci jaksi ta čísla unikají. Pojďme tedy škrtat nuly. 2,5 miliardy, to je 8 nul od konce až k té pětce. Zbylo pětadvacet korun. No a teď škrtejme tu kauci 150 milionů.

Zbude koruna padesát.

Takže eventuální ztráta kačky pade, když zbude třiadvacet pade, tomu říkám dobrý kšeft pro Abdullaha Zadeha. Vcelku tedy chápu, že k němu stát nepřistoupil.

Jen věru nechápu, co ta komedie měla znamenat.

Další soudní tahání se koná kolem Dalíkova případu. Ani zde toho není mnoho, v čem bychom se měli vyznat – Dalík si prý řekl o půl miliardy za přiklepnutí zakázky na obrňáky pro armádu firmě Steyer. Přitom nemohl do schvalování zakázky přímo zasáhnout, je tudíž honěn kvůli pokusu o podvod, nikoli pro korupci.

Kdybychom brali v potaz zdravý rozum, pak by ZR řekl: to je jasné, že Dalík nemohl prodej ovlivnit, ale mohl by to udělat jeho blízký kamarád, tehdy předseda vlády Topolánek. Tuhle vazbu ovšem nelze prokázat, tudíž musí být Dalík honěn pro pokus o podvod (sliboval něco, co nemohl splnit) a ne pro korupci (zakázku měl neprokazatelně ovlivnit ministerský předseda a o prachy by se šábli, fabuluje neprokazatelně ZR).

Do džungle raději nechodit, a vůbec ne do džungle právní, tipnul bych si, že Dalíka propustí. Nicméně ti dva, Topolánek s Nečasem, dali takovou ránu solidní straně s rozumným programem, že ta se z toho nevzpamatuje hned tak brzy, ani po pokusu přetřít modrou na fialovo.

Černá kronika do třetice, pražští Piráti koupají Kleslovou, respektive neznámého pachatele, který Kleslové vyplácel tučné apanáže za nulovou práci. Podle Pirátů měla sinekuru kromě ČEZu v Českých drahách, Správě železniční a dopravní cesty a ČEPRO. Kupříkladu od těch Cest dostávala měsíčně 94 tisíc, aniž hnula prstem.

Když čtu takové věci, vytane mi na mysli pasáž z Flammarionova Konce světa, kde popisuje rozklad společnosti kolem roku tisíc, kdy lidé mysleli, že nastane konec světa. Tenkrát biřici sebrali na tržišti muže, který tam nabízel – v době totálního hladomoru - lidské maso. Bránil se slovy: Já myslel, že už se to smí.

Tak byl tenkrát kanibalismus běžný.

No a kanibalizování veřejných peněz bylo a namnoze dosud je zcela běžné, tak proč honit nějakého Dalíka a nějakou Kleslovou?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek