Neviditelný pes

Cameron v Praze

23.1.2016

Britský premiér David Cameron navštívil Prahu a jednal mimo jiné i s premiérem Sobotkou a prezidentem Zemanem. O obsahu můžeme usuzovat jakési kontury z toho, co bylo veřejně řečeno.

Miloš Zeman, který se hned po nástupu okázale profiloval jako stoupenec evropské integrace a symbolizoval to i vztyčením unijní vlajky před Pražským hradem, zdůraznil dva body, které jsou k jeho současnému postoji příznačné. Hovořil o podpoře principu subsidiarity a o předvídatelně tuhém zápase s bruselskou byrokracií.

Pojem bruselská byrokracie patří do základního slovníčku eurožrouta. Ona je každá byrokracie od čerta a ta bruselská je jistě výkonnější a vzdělanější než ta česká. Nicméně ten pojem úzce souvisí s deficitem demokracie eurounijního řešení. Na jedné straně sice není pravda, že se ti lidé tam nacpali sami, on tomu předcházel složitý delegační proces. Nicméně občan libovolného státu osmadvacítky těžko získá pocit, že má s panstvem v Bruselu nějaký kontakt a že má byť jen stín vlivu na to, co se tam děje. Nelibost roste úměrně tomu, jak tato sestava selhává v kritických situacích. Ukrajinskou krizi řešili Francouzi s Němci a imigrační krizi neřeší nikdo. Nebýt deficitu byrokracie, v Egejském moři by už dávno pluly vojenské čluny námořních států Unie a obracely by pašerácké kocábky přídí k Turecku. Občané by k tomu svým tlakem odpovědné orgány donutili. Jelikož deficit je, pak je možné hovořit pohrdavě o bruselské byrokracii a predikovat tuhý zápas s ní.

Také to souvisí se subsidiaritou. To je princip, podle něhož se mají problémy řešit na nejnižší rozumné úrovni. Bruselská byrokracie, v pelíšku deficitu byrokracie, vyšroubovává lidem žárovky z objímek a balí jim koblihy to mikrotenu, zatímco se na Ukrajině vraždí a do Evropy se valí statisíce adeptů sociální podpory. To je pozadí Zemanových tezí a je zřejmé, že je nabídl jako gesto vstřícnosti k britským postojům.

Cameronovi jde hodně o to, aby britský sociální systém nezneužívali zájemci o dávky z jiných zemí Unie. Přál by si například, aby příchozí v Británii pracovali čtyři roky a pak by mohli chodit pro dávky. S jakousi záchrannou brzdou počítá i Praha, jak Sobotka Camerona ujistil.

Zdá se tedy, že imigrační invaze možná bude mít aspoň v tom pozitivní efekt, že se znovu přezkoumá a přehodnotí systém sociálních dávek. Ten se stává rakovinou s ochromujícím účinkem a hrozí nebezpečí, že bude mít efekt smrtelný – a příliv miliónů napřažených dlaní ten fatální okamžik přibližuje.

Cameron tedy jednal v Praze a chystá se sem Merkelová. Nezdá se tedy, že by se Praha dostala do izolace kvůli tomu, že navrhuje tři měsíce dopředu to, co se pak o tři měsíce později stane součástí oficiální linie Bruselu.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek