Neviditelný pes

Sobotkova Vojenská hranice

20.1.2016

Zatím nevíme, zdali Sobotkův projekt záložní hranice na linii Makedonie - Bulharsko je seriózní, tedy přinejmenším diplomaticky sondovaný projekt, nebo jenom plácání do větru, jaké probublává z prezidentské kanceláře na Hradě. Racionální jádro má: pokud zklame Turecko, což velmi pravděpodobně zklame, a pokud Řecko nadále bude prokazovat naprostou neschopnost, což pravděpodobně také bude, musí přijít nějaké alternativní řešení. Což je to, co naznačil Sobotka, a znovu je třeba vyslovit naději, že to není jen tak nějaký nápad okamžiku.

Ona je ta idea do značné míry bizarní. Bulharsko je člen EU a NATO, ovšem Makedonie nikoli. Ani Bulharsko a pochopitelně tím méně Makedonie nejsou součástí Schengenského prostoru. Bylo by tedy pikantní, kdyby právě jejich jižní hranice měla zadržovat invazi migrantů, přičemž Bulharsko sousedí se schengenským členem NATO Řeckem a dalším členem NATO Tureckem. Nečlen EU a NATO Makedonie by zadržovala migranty na hranici s členem EU a NATO Řeckem.

Ovšem šílené situaci se musí někdy čelit i šílenými prostředky. Ideální stav by nastal, kdyby oba členské státy NATO, Řecko a Turecko, spojily síly, za materiální, finanční i vojenské podpory spojenců, a kdyby ten kšeft s lidským utrpením prostě silově zatrhly. Znamenalo by to z Turecka žádné čluny nepouštět a ty, co by sítem pronikly, vracet. Souběžně aby fungovaly hot spoty na tureckém území a autentickým uprchlíkům aby tam bylo pomáháno – hlavně tím, že by se urovnaly poměry v jejich domovských zemích, aby se do nich mohli vrátit.

Zdá se ale, že je to nedosažitelný sen. Příliš mnoho západoevropských politiků pluje v oblaku iluzí. Malá, leč symptomatická ilustrace - švédská vicepremiérka a ministryně pro životní prostředí Asa Romsonová se rozplakala během tiskové konference, když oznamovala zpřísnění imigračních pravidel. Sám ten německý proces od Wilkomen přes Kolín nad Rýnem až po úvahy o uzavření německých hranic je cesta z Marsu.

Sobotkův projekt, pokud nemá nějaké podklady, je ovšem taky tak trochu ukotven na Marsu. Ne že by nebyl rozumný a ne že by neměl historické paralely. Habsburská monarchie po staletí držela historickou úlohu zadržovat expanzi islámu do Evropy – osudová bitva se odehrála u Vídně roku 1683 za přispění polských a litevských vojsk. Po další staletí chránila Evropu habsburská Vojenská hranice, táhnoucí se od Valašska až přes chorvatské území. To, co Sobotka navrhuje, nápadně tuto vojenskou hranici připomíná. Což není argument proti – naopak. Vždyť vojenská hranice se osvědčila. Jen by bylo lépe, kdyby vedla po pobřeží, nikoli vnitrozemím.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek