Neviditelný pes

Sto kiláků od Bagdádu

13.6.2014

Podle amerického prezidenta Obamy mají Spojené státy zájem na tom, aby se z Iráku nestala základna džihádistů. To je truchlivý konec intervenční politiky. Bůh ochránil téhož Obamu, aby nenamočil Spojené státy a s nimi i celý západní svět do další krvavé bažiny zvané Sýrie. Stačilo málo, letadla by vzlétla, do mlýnku na maso by vcházeli mladí lidé a bilióny dolarů by letěly komínem.

Přitom Irák platil za zemi, kde se "to povedlo", takto byl výsledek intervence prezentován. Poruším zásadu být neosobní: i já byl přesvědčen, že je zásah v Iráku správný, že je třeba Husajna svrhnout. Netušil jsem, a budiž mi omluvou, že netušili i mnohem lépe informovaní lidé, jak je nemožné v 21. století prosazovat politický koncept z pumovnice.

Po dvaceti letech šíleného bojování a vzdorování terorismu a voleb a dalších voleb se na Irák valí pohroma v podobě islamistické tmy.

Život si pomůže. Jih Vietnamu také zavalili komunisté a následovalo krveprolití. Dnes je z Vietnamu rozumný prosperující asijský stát a američtí veteráni tam jezdí na prázdniny a na výlety s rodinami. I to patří k životu. Představa islamistického Iráku coby vzkvétajícího státu je v aktuální chvíli hodně divoká, ale co víme, co se stane za dvacet, třicet let.

Kdyby ten lidský věk při těch politických experimentech tak strašně neletěl...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek