Neviditelný Pes

Horší než zločin

15.3.2014

Je to horší než zločin, je to chyba, tak zněl bonmot knížete Talleyranda adresovaný Napoleonovi. Páteční jednání mezi americkým ministrem zahraničí Kerrym a ruským ministrem Lavrovem naznačuje, že Putin nejenže nehodlá ustoupit z tvrdé pozice, ale chce ještě přitvrdit. Vychází z toho, že předchozí agresivní akty mu svět toleroval. Tentokrát ale překročil jisté hranice a pokud dokonce napadne další východní oblasti Ukrajiny, bude řazen k Brežněvovi, Stalinovi i Hitlerovi.

Jistěže mu to může být jedno. Brežněv také nedbal na světové veřejné mínění, když vojensky okupoval Československo. Ovšem sovětský komunismus ztratil velkou část svého vlivu, který do té doby – navzdory šíleným Stalinovým zločinům – měl na velkou a významnou část veřejného mínění západního světa. Do té doby mohl na stovky počítat své sympatizanty mezi intelektuálními špičkami západní Evropy a Ameriky. Jejich počet po roce 1968 rapidně klesl k nule.

V poslední době měl Putin našlápnuto stát se ideologem evropského konzervativismu. Zatím to ještě nebylo moc vidět a slyšet, ale náznaky zde byly zřetelné. Proto se Václav Klaus tak vlídně k Rusku stavěl a dodnes staví, děj se co děj. Jeho nohsledi v čele s Petrem Hájkem a jeho Protiproudem hrají na fašistickou notu bez obalu. Hrozilo nebezpečí, že Putin k sobě přitáhne část intelektuální pravice, která je znechucená politickou praxí konzervativních stran. Rýsovala se tu ideologie, která slibovala, že se stane jakousi hrází proti té pestré směsici levicových směrů, které nenápadně, avšak s neutuchající pílí kopou euroatlantické civilizaci hrob.

K tomu, aby někdo mohl být v Evropě a Americe intelektuálním lídrem, k tomu musí být salonfähig, jak se hezky říkávalo, tedy společensky únosný. To agresor Putin přestane být. Získá Krym, možná Doněck a další ukrajinské oblasti, ale upadne do izolace ještě větší, než Brežněvovo impérium skryté za železnou oponou. Z Ruska se stane znovu říše zla, jak je trefně charakterizoval Reagan.

Ono tedy, nikdy jí nepřestalo být, ale jaksi to nebylo tolik vidět.

No a tahle ztráta prestiže, to je ta chyba, která je pro jeho zájmy závažnější než profit ze zločinu, k němuž se chystá.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek