Neviditelný pes

Je těžké se ztotožnit

23.11.2013

Blbou náladu vyhlásil už před dvaceti lety tehdejší prezident Václav Havel a vedoucí elity se ji od té doby usilovně snaží potvrdit. Poslední krok ČNB je v tomto směru namířen. Máme uvěřit tomu, že zdražení prospěje nejchudším vrstvám a že ty majetnější podnítí ke zvýšenému nákupnímu apetitu z obavy, že zdražování bude pokračovat. Kdyby ČNB nenatiskla umělé peníze a nenakoupila za ně devizy, máme uvěřit, klesající ceny by vedly ke klesajícím mzdám a v důsledku ke zbídačení obyvatelstva.

Do toho přišlo dementi, že není pravdou, že ČNB přihrála miliardáři Petru Kellnerovi kšeft za tři a půl miliardy tím, že mu zlevnila korunu právě v době, kdy chtěl koupit Telefonicu, respektive O2. Je to tvrdé obvinění. Kellner by musel dokázat, že má svoje peníze čistě v korunách a pak by samozřejmě na koupi nevydělal. Což dokázat jednak nelze, jednak to jeho skupina prokazovat nehodlá, jak zatím plyne z vyjádření jejího mluvčího. Na to by měli reagovat političtí předáci. Ano, ČNB je nezávislý orgán a ani prezident, ani vláda nemají do jejích rozhodnutí co mluvit. Komentovat ale mohou. Dokonce by měli. Dalo by se to od nich čekat.

Kdejaký mudrlant narozený v roce 1980 a výše má jasno v tom bodě, že si obyvatelstvo mohlo za komunistický režim proto, že mlčelo a nepodepsalo Chartu 1977. Třeba na tom něco je. Jenže teď píšeme rok 2013 a dějí se kolem nás a s námi naprosto šílené věci. Poslanci zvednou ruku a všichni platíme na elektřinu o deset, patnáct, dvacet procent víc jen proto, aby bylo pár fanatiků spokojeno a pár miliardářů vydělalo. Pak ČNB znehodnotí korunu, protože existuje jedna – ne všemi přijímaná – teorie o blahodárnosti dvouprocentní inflace a zhoubnosti deflace. Petr Pithart nám radí, abychom všichni vstoupili do občanských iniciativ a ujali se vlády.

Ano, s takovým státem je opravdu velmi těžké se ztotožnit a to, čemu se říká vlastenectví, prodělává těžkou zkoušku.



zpět na článek