Neviditelný pes

Dotace nad zlato

14.5.2012

S dotacemi stojí a padá Evropská unie, dotovat se musí všechno. Od štěrku na zasypání děr v silnici až po megalomanské projekty větrných elektráren. A jelikož jsou v dotacích z Bruselu ukryty obrovské peníze, je k nim upřena pozornost spousty vypečených jedinců.

Viděli jsme to kupříkladu minulý týden, kdy nám noviny sdělily, že "dotační úřad Regionálního operačního programu Severozápad podle auditu firmy Deloitte Advisory chyboval ve všech 35 zkoumaných případech evropských dotací." Ředitel toho úřadu už je sice před soudem, jen ale kvůli podezření z přijímání úplatků. Úřad nicméně stačil vyplatit 14,5 miliardy korun (celkem rozdá 16 miliard), ale po tomhle auditu z nich Evropská unie patrně neproplatí ani korunu. Ředitele (možná) zavřou, všichni ostatní se budou spokojeně usmívat. Co na tom, že šly ty miliardy z našich daní a že byly nejspíš z velké části rozkradeny.

Ale už to prý bude v pořádku, Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše tendr na nový monitorovací systém, který bude od roku 2014 zajišťovat čerpání peněz z evropských fondů. Pravda, tenhle monitoring bude stát stovky milionů korun, ale teď už v tom čerpání určitě k žádné chybě nedojde.

Nebylo by jednodušší celý systém těch slavných strukturálních fondů zrušit? Vždyť co to je? Peníze se seberou daňovému poplatníkovi, odešlou do Bruselu, ten je "přerozdělí" a poté zase pošle jinam. Celá tahle šaškárna uživí tisíce úředníků, krásně z ní žijí stovky lobbistických či poradenských firem a dalších podvodníků, aby nakonec z finančního veletoku přitekl k těm potřebným slabý potůček. Že je s tím spojená korupce na všech úrovních tohoto socialistického přerozdělování, o tom nemá nikdo pochyby.

Je to začarovaný kruh a nesmírně jednoduchá metoda vytváření bezmocných poddaných - nejdřív se daňový poplatník brutálně podojí, aby mu pak byla část peněz s velkou slávou vrácena. Něco sice padne na platy úředníků, něco se rozkrade cestou, další pak v zemi určení a pokud něco zbyde, tak se z toho zaplatí nepotřebná pitomost, jen aby si kamarád stavitel taky přišel na své. Nebylo by rozumnější, a tedy ekonomičtější nechat ty peníze v zemích původu? Bylo, jenže to by si tam s nimi mohli nakládat podle svého, nemuseli by o ně žadonit v Bruselu a o zaměstnání (nikoliv o práci) by přišly desítky tisíc úředníků. A stovky politiků by taky najednou neměly do čeho píchnout. V celé Evropě, nejen v Bruselu. Proto tenhle šikovně nastavený systém nenechá nikdo padnout...



zpět na článek