Neviditelný pes

Wikipedia blackout

18.1.2012

Anglicky psaná Wikipedia bude dnes celých 24 hodin vypnutá na protest proti chystanému americkému zákonu SOPA – Stop Online Piracy Act a Protect IP Act (RIPA). Nebylo by dobré, kdyby protest přešel bez povšimnutí. Oba chystané zákony, které se v různým verzích implementují nebo chystají v mnoha zemích světa, opravdu mohou zásadně zasáhnout internet jako prostředí veřejné komunikace. Toto prostředí přineslo benefity, tedy výhody, jejichž cenu zjistíme, až je zákony typu SOPA a RIPA zničí.

Jak už to bývá, zákony jsou vedené dobrými úmysly a ty, jak známo, často dláždí cestu do pekla. RIPA má omezit přístup k podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv či na padělané zboží, a to převážně těm, které jsou registrované mimo USA. Zákon SOPA počítá se zásahy proti každému webu, který zveřejňuje obsah porušující autorská práva. Zákon dává veškerou zodpovědnost za obsah nahraný uživatelem do rukou poskytovatele.

Internet je cosi, co se bouřlivě rozvinulo a přineslo obrovský užitek celému světu především proto, že do něho špinavé pracky vlád nemohly zasahovat. Z jeho samé podstaty plyne, že nelze rozlišit, co podléhá autorskému právu a co ne. Jakmile do hry vstoupí právníci a nastoupí sankce, do soukolí se nasype ne písek, ale celá Sahara. Kdejaký Pepa se bude snažit vyždímat svůj drobet benefitu. Nelegální obsah, můj ty bože! Kdo chce v tomhle oceánu dat rozlišit, co je legální a co ne? Jaké zboží je poctivé a jaké zfalšované?

Potíž vidím v tom, že problém je příliš technický na to, aby zaujal širokou veřejnost. Kapitán odjíždějící taxíkem od lodi, kterou přivedl na skálu, to je něco špatného, co dokáže pochopit každý. Ale ne každý pochopí, že zmiňované zákony mohou způsobit, že prudce vzrostou ceny nabízeného zboží a že zahynou služby, na které si občan za posledních deset let zvykl a nedovede si už život bez nich představit. Oba zákony vzešly z představy, že ráj na zemi nastane, až se každé nepravosti postaví ten správný zákon. Je jasné, odkud vítr vane, totiž ze strany tradičních distributorů obsahu, od lidí, jako je Murdoch, kterému se samozřejmě nelíbí, že lidi přestávají číst noviny.

Před pětadvaceti lety vznikl můj koncept kolonizace Měsíce jako místa, kam lidi budou utíkat před institucionální buzerací. Když jsem psal Měsíc mého života a pak Rock mého života a Hvězdu mého života, nenapadlo mě, že jde o něco jiného než o nadsázku. Skutečnost ale tu vizi dohání.

Institucionální buzerace činí náš život stále méně snesitelným a útěk jinam je jedna z perspektiv.

Ostatně i ta Wikipedie, nejúžasnější vzdělávací projekt lidských dějin, založený od A do Zet na svobodě, se chce stěhovat.

Z Ameriky, této kolébky politické a osobní svobody, kam lidi po staletí utíkali před náboženskou a politickou buzerací.



zpět na článek