Neviditelný pes

Klausův novoroční projev

2.1.2010

Jako nezodpovědné označil počínání profesních a sociálních skupin, které si "nárokují, že se právě jich tento všeobecný pokles netýká". Měl patrně na mysli především ty státní zaměstnance, kteří zaplnili ulice a vyhulákali si zlepšení situace na úkor státního rozpočtu. Jejich chování je skutečně nestydaté, když vezmeme v úvahu situaci zaměstnanců soukromých podniků - a právě v těchto soukromých firmách vzniká většina národního bohatství, z něhož jsou státní zaměstnanci placeni. To je pravda a žádný Paroubek toto nemůže popřít, aniž by se k nestydatosti připojil. Jenže do této sféry spadají i politici a ti opravdu nešli v tomto smyslu příkladem, pana Klause nevyjímaje.

Jinak ovšem má Klaus pravdu i v tom, že naší nadějí je pevná vláda, která by mohla vzejít z příštích voleb a která by měla sílu a odvahu řešit rozpor spočívající v tom, že "občané nebudou chtít, aby jim byly zvyšovány daně (což je rozumné, protože se tím krátkodobě nic neřeší a dlouhodobě to jen škodí), ale nebudou se chtít omezovat v tom, co od státu dostávají." Ano, kéž by to tak bylo, bohužel je to asi také utopie a volby pravděpodobně rozhodne nehorázný populismus, v němž je právě Paroubek ne pouhý mistr, ale velmistr.

Nejvíce křiku ale vyvolává už teď závěrečná pasáž, kde Klaus praví "odmítejme uměle vytvářenou hysterii těch, kteří se nám snaží vnucovat, že je třeba zastavit ekonomický růst a společenský pokrok". V posledních odstavcích zašťoural ve vosím hnízdě, aby vyvolal bzučící roje - ten zvuk, který on tolik miluje. Nebudu zastírat osobní sympatie k jeho tezím, zejména k té "oběma nohama na zemi a starejme se o to, co nám přísluší. Je toho více než dost." Jen to je dlužno podotknout, že prezident nahrál oponentům smeč obrazem "co bude za sto let, nechme spisovatelům sci-fi literatury". Oni ti naši předkové dělali leccos, co se plně využilo za sto a více let.



zpět na článek