Neviditelný Pes

Evropa bez bariér

2.3.2009

"Neměli bychom dovolit, aby nová (železná opona) rozdělila Evropu," řekl maďarský premiér Gyurscány na mimořádném evropském summitu. Imperiální choutky Ruska jsou den ode dne zřetelnější a současná debata o tom, zdali jsme "východní" nebo "střední" Evropa, by měla přivést k prozření nejen krátkozrakého, ale i úplně pitomého. O to přece zde od začátku jde, všechny ty půtky o radaru (vliv Ruska evidentní) a také o "Bruselu" mají v pozadí otázku, zda tenhle "geopolitický prostor" připadne Západu nebo znovu Východu.

V našich českých poměrech je pod kobercem skryt jeden zásadní problém. Nejsme členy eurozóny, kdežto Slovensko už ano. Je to pro nás výhoda nebo nevýhoda? Vzhledem k tomu, že kompetenti se k tomu nevyjadřují a k číslům přístup nemáme, nevíme. Víme jen to, že Slováci k nám jezdí nakupovat. Může to být marginálie nebo nemusí - obvykle se jezdí nakupovat do ekonomicky slabší oblasti, protože je to výhodné. Odpovědnost za bojkot přístupu do eurozóny nese stoprocentně ODS. Jak to tedy je?
Je pěkné, že Topolánek teď brojí proti hospodářskému nacionalismu. Jenže právě tento nacionalismus způsobil, že nejsme v eurozóně. Takže znovu, je to pro nás výhoda nebo nevýhoda?

Takto se bude ptát občan, až půjde příště k volbám. Situace bude jiná: místo otazníku už bude na konci věty vykřičník. Protože to už budeme vědět stoprocentně, zdali nám naše nacionální, národní bankou spravovaná koruna přinesla štěstí nebo smůlu.zpět na článek