Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Pražské kontroverzní stavby

1.11.2011

Dnešní díl je pozvánkou na nový cyklus přednášek, který startuje 10. listopadu v kavárně Grand Café Orient v kubistickém Gočárově domě U Černé Matky Boží na pražském Ovocném trhu, začátek je v 19 hodin. Chtěl bych v něm představit některé stavby, jež vzbudily v době vzniku různé kontroverze. Kupodivu se při pohledu zpět zdá, že jich nebylo až tak moc a že Pražané se většinou projevovali jako docela tolerantní občané.

Možná je příznačné, že největší odpor vzbudily často dnes nepochopitelné věci, které se nám zdají malicherné a ani nechápeme, proč tak dráždily. Na počátku minulého století se tak hojně psalo o nové budově jachtařského klubu, která stojí na malém ostrově v katastru Podolí, zhruba naproti podolské porodnici. Mluvilo se dokonce o stavbě, která navždy zničí panoráma města! No, dneska si jí sotva všimnete, ostatně se ztrácí v zeleni ostrova. Je to celodřevěná budova, která pravda nerespektovala úřady stanovenou výšku (což se samozřejmě nesmí), ale že by nějak zásadně Prahu poškodila, se přece jen nezdá.

Jachtařský klub

Gočár - radnice 1909

Velké diskuse se vždy vedly kolem soutěží na dvě obligátní pražská témata – dostavbu Staroměstské radnice a Letenský průkop nebo tunel. To ovšem nepřekvapí, neboť jde v obou případech o klíčové stavby pražského centra. Radnice navždy změní tvář takřka posvátného prostoru Staroměstského náměstí a je možná příznačné, že vyřešení tohoto problému se stále odkládá. Průkop se sice týká katastru Holešovic (dnes i dříve katastr Praha 7, resp. VII), ale tvoří point de vue významného průhledu právě ze Staroměstského náměstí Pařížskou (dříve Mikulášskou) ulicí a navazujícím Čechovým mostem. Tato situace vznikla po radikální asanaci Josefova na počátku minulého století. I tady nakonec chyběla odvaha něco postavit, až se toho chopili bolševici a plácli na Letnou jistého generalissima.

Koula - průkop Letnou

Stalinův pomník

Z realizovaných staveb se hodně diskutovalo o podobě Obecního domu, luxusní reprezentační stavby hlavního města. Tam na sebe narazily dvě generace – starší, která se utápěla v historismu a secesi, a mladší, vedená Janem Kotěrou, která byla pro značně střízlivější řešení (Kotěra prý dokonce prohlásil, že do Obecního domu nikdy nevstoupí, nicméně kdoví, zda slib dodržel, každopádně mu tam uspořádali posmrtnou výstavu). Dnes nám ovšem zdobná secese a strohá moderna už trochu splývají.

Prašná brána a Obecní dům

Obecní dům

Více se o kontroverzních stavbách a jejich autorech dozvíte na přednášce, která má příznačný podtitul Od Gočárovy pyramidy ke Kaplického chobotnici. A ještě připomínám, že dnes od 18:30 mám v břevnovském Kaštanu druhý díl prezentace díla slavného Slovince Jože Plečnika. Ten je věnován především jeho úpravám Pražského hradu a Lán. Mimochodem, i některé jeho zásahy vyvolávaly v době vzniku značné emoce…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek