Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Psí vycházka po pražských pasážích – díl I.

16.8.2011

Jiří Wagner mne ponoukl k Psí vycházce po pražských pasážích. Trochu jsem se toho obával, protože je tam často dost velký provoz, ale myslím, že jsme to zvládli.U Závoje 2 Sraz byl na Staroměstském náměstí, počasí vyšlo (chvílemi trochu pršelo, ale to jsme byli zrovna pod střechou:-)). Přišlo odhadem 40 lidí, což je na prázdniny překvapivě slušné.

Šli jsme do Celetné a prošli Hrzánskou pasáží do Kamzíkovy, pak jsme šli z Havelské krásnou a atelierem Casua (Aleš Haman ve spolupráci s brněnským Gustavem Křivinkou a výtvarníkem Petrem Kvíčalou) nedávno hezky obnovenou pasáží U Závoje (podle názvu neorenesančního domu v Havelské; foto vpravo), kde je vinárna a kavárna a původní výkladce s typickými roletami (toto zákoutí bylo kdysi mezi fotografy velmi populární, jako by se tam zastavil čas), následně zpět paralelní a velmi starou pasáží s restaurací Kogo, kde jsou ještě původní dlažby a staré krámy po stranách.

Pak už následovaly moderní pasáže, kde jsou také známi autoři. Pasáž Myslbek, procházející stejnojmenným palácem od arch. Claude Parrenta, Zdeňka Hölzela a Jana Kerela z 90. let, Rathova pasáž – původně jen průchod spojující Ovocný trh a Příkopy – byla nyní pojmenována Pánská – jednak kvůli novému sortimentu obchodů, jednak jako vtipná narážka na navazující ulici Panskou na druhé straně Příkopů. A možná i proto, že starý název nezní kvůli jistému politikovi moc sympaticky… Nově pasáž upravil atelier ADNS, zajímavým prvkem je „kubistický“ svítící podhled v centrální partii.

Pak dále do Panské a odtud domem, který v letech 1929-30 navrhl známý architekt a spoluautor Veletržního paláce Oldřich Tyl, do snad nejkrásnější pražské moderní pasáže Černá růže stejného autora. Ta ústí do stejnojmenného paláce arch. Jindřicha Frenzla v ulici Na Příkopě z poloviny XIX. století. Tylova pasáž působí stále svěže. Má tři úrovně, krásnou sklobetonovou klenbu (čs. patent fy Verlith), ocelové ochozy se skleněnou dlažbou a skleněným zábradlím. Obdivoval ji i slavný britský architekt lord Richard Rogers, kterého jsem kdysi po pražském centru doprovázel. Pasáž byla před deseti lety citlivě rekonstruována atelierem ADNS (ten zde má i své sídlo). Jediným novým prvkem jsou vložené eskalátory.

Černá růže 2

Černá růže

Pak jsme prošli známou Korunu – pozdně secesní palác s pasáží arch. Antonína Pfeiffera, spojující Příkopy a Václavské náměstí. To jsme vynechali – projdeme tamní pasáže během příští vycházky. U Koruny je nejzajímavější nástup do paláce z Příkopů; děje se úzkým křídlem až za Haasovým domem, který chtěli majitelé koruny vykoupit a zbourat, což se jim naštěstí nepodařilo. Potom jsme se prošli Příkopy a nahlédli do dalších dvou funkcionalistických pasáží se sklobetonovými klenbami (a nádhernými!). Pasáž Broadway (za bolševika Sevastopol) spojuje Příkopy a Celetnou a navrhl ji spolu s palácovými domy arch. Antonín Černý a Bohumír Kozák na konci 30. let pro pojišťovnu Assicurazioni Generali a Moldavia Generali (na místě, kde stával raně secesní palác Corso). Naproti je pak poněkud umírající pasáž v budově býv. Živnobanky (dnes ČNB; arch. František Roith, 30. léta), kde jsou obchody jen po jedné straně.

Broadway 2

Pasáž Broadway 

Konečně jsme zvládli ještě dvě pasáže, propojující ulice Na Florenci a Na Poříčí. První se jmenuje podle legendární restaurace a bufetu (dnes už neexistujícím) U Rozvařilů. Prochází palácem Lípa, což je funkcionalistická dostavba Gočárovy slavné sousední Legiobanky od jeho žáka Františka Marka (též autor památníku v Lidicích). V pasáži je vstup do divadla Archa, což byl původně koncertní sál (arch. Václav Starec), pak divadlo E. F. Buriana, později přestavěné arch. Miroslavem Melenou a Ivanem Plickou na divadlo Archa. Kus dál směr Florenc je nová pasáž U Hájků, nazvaná dle stejnojmenného funkcionalistického domu arch. Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma. Pasáž navrhl architekt dostavby paláce Josef Pleskot, otevřena byla před asi třemi lety, ale nyní už skomírá. Dokud nebude dostavěna fronta domů na protější straně ulice Na Florenci (tam, kde byly donedávna provizorní objekty nádraží), těžko se na tom v budoucnu něco změní…

Psí vycházníci:

Foto Ivana Frolíková a Jana Lukešová, klipy Jiří Wagner

Letos už jsme podnikli: 7.6. Psí vycházka do Starých Dejvic, 3.5. Psí vyjížďka do Tróje a Bohnic a 5.4. Psí vycházka do části pražského Nového Města

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek