Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Psí vycházka do Starých Dejvic

7.6.2011

Druhá jarní vycházka (ta první viz zde, letošní Psí vyjížďka viz zde) nás zavedla do oblasti Starých Dejvic. Sešli jsme se v hojném počtu (tentokrát bez psí účasti, zato tu informace o moderní architektuře nasávala dvě miminka) u stanice Dejvická, kde je hotel Diplomat z 80. let od kolektivu bratislavských architektů vedených synemLinhartovo gymnázium a nová administrativa Gustáva Husáka. Za hotelem u Kafkovy ulice je poslední pozůstatek býv. úřednické kolonie – domek Plečnikových žáků Václava Ložka a Františka Nováka z počátku 20. let a o kus dál při ul. Gymnasijní býv. prádelna této kolonie (později školka) od přednosty Stavebního úřadu Rudolfa Hraběte ve stylu art déco. Naproti telefonní ústředna s aluminiovým pláštěm arch. týmu Aulický, Eisenreich, Loos, Malátek ze 70. let s plastikou Olbrama Zoubka. A pod ní – na rohu Gymnasijní a Evropské - nová administrativa (A4 architekti) a naproti také slavné anglické gymnázium E. Beneše ze 30. let ve funkcionalistickém stylu od arch. Evžena Linharta ze Stavebního úřadu (též člena Devětsilu a Puristické čtyřky).

My pokračovali ulicí Velvarskou, kde jsou hezké vily Ernsta Mühlsteina - Victora Fürtha, a Jaroslava Čermáka ve stylu pozdního romantického funkcionalismu. Nad Velvarskou je v ul. Glinkově Fragnerova PAVILA a o ulici níž – České družiny pak vila brněnského Miloslava Kopřivy a dva rodinné domy jedné z mála českých architektek meziválečné éry Magdy Jansové. To jsou vše stavby z počátku 30. let ve funkcionalistickém stylu.

O kus dál v téže ulici České družiny cihlový dům prof. Antonína Mendla, postavený pro prof. Kukače, naproti vlastní dům arch. Vojtěcha Krcha. Pak jsme prošli kolem pavilonové mateřské školy (pův. Karel Popp, 1947, nyní rozšířenoKostel sv. Václava snad arch. Němcem a Žilkou) hezkým novým parkem Hadovka, kde jsou rozmístěny moderní plastiky Jaroslava Róny, Františka Skály, Jasana Zoubka, Stefana Milkova a Michala Gabriela. Od Evropské je odděluje administrativní komplex fy Siemens, navržený asi před deseti lety arch. Petrem Kordovským.

Pak jsem viděli skupinu domků – posledních pozůstatků Starých Dejvic s kostelíkem sv. Václava a došli ke dvěma vilám při ulici Zavadilově. První z nich je na nároží ulice Pod Bořislávkou - Blümlův dům od Josefa Gočára z roku 1933, který jako by z oka vypadl jeho vilám na Babě. O kus dál je pak vila arch. Emanuela Hrušky (plným titulem prof. akad. arch. ing. arch. Dr. Techn. Emanuel Hruška, DrSc., dr. h. c., jak jsme čítávali na štítku dveří jeho pracovny na fakultě). Na stanici tramvaje Bořislávka jsme se pak rozloučili. Další Psí vycházka bude asi někdy na přelomu června a července, ještě zde ohlásím.

Psí vycházníci

Foto autor, Ivana Frolíková, Martina Utíkalová a Marcela Bendáková.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek