25.4.2024 | Svátek má Marek


AUSTRÁLIE: Numbat

5.4.2016

Jak už bývá u klokanů zvykem, tak tento kontinent mimo jiné oplývá i zvířátky, jaká jinde nenajdete. Tím ovšem myslím zvěřinu domorodou, tedy indigenous. Ve své většině zdejší savci oplývají kapsou. Jsou to vačnatci všech velikostí, barev a tvarů, žijící snad v každém ekosystému, pouště nevyjímaje, jako třeba vakokrt.

V dobách, než Terra Australis Incognita začal osidlovat bílý muž, žil jeden z těchto vačnatců téměř na celém jihu kontinentu. Jak se bílý muž zabydloval a s ním dovezení predátoři jako kočky, lišky a podobně, tak valem ubývalo přirozeného habitatu nejen tomuto vačnatci, ale i jiným druhům i nevačnatým, jako žáby, hadi, ba i ryby a ptáci. A tak mnohé už nespatříme živé. Vyhynuly. Jiné, jako předmět dnešního povídání, přežívají na malých ostrůvcích divočiny poblíž jižního pobřeží na jihu a západu kontinentu.

Numbat (Myrmecobius fasciatus) je rozkošné, nebojácné, ba oprsklé zvířátko velikosti větší veverky. Když zrovna hoduje, tak ignoruje i přítomného člověka. Dospělák i s krásně chlupatým ohonem měří 35 – 45 cm, váží 280 – 700 g, a když vyplázne svůj dlouhý lepkavý jazyk, tak měří o 6 – 9 cm více. Proč ten dlouhý jazyk? Tento bušový komediant se živí téměř výhradně termity. Proto se mu někdy říká i pruhovaný mravenečník.

Numbat, foto Martin Pot

Nemá však silné drápy jako mravenečník skutečný, a tak na pevné, jako z betonu postavené termitiště jeho drápky nestačí. Proto si čichem a sluchem nachází termití podzemní chodby, které si tito budují na cestu za potravou, obvykle uschlé kmeny stromů, a zeminou se pak těch několik centimetrů k chodbičce numbat prohrabe a pak už jen vyplázne jazyk a hoduje. Takový dospělák potřebuje za den slupnout kolem 20 000 termitů. Tito mu poskytnou nejen potřebné živiny, ale i překvapivé množství tekutin a tak tento rozverný chlupáč nepotřebuje téměř pít vodu.

Numbat pobíhá po povrchu země podstatně déle než homo sapiens. Od vačnatců se oddělil, čili divergoval, někdy před 32 – 42 miliony lety, během pozdního eocénu. Numbat je zvířátko striktně denní, tedy za potravou se vydává po rozbřesku, kdy jsou aktivní i termiti, anebo k večeru. K tomuto mu slouží vynikající zrak, nejlepší ze všech vačnatců.

Přes noc a v létě přes horký den obvykle chrní a nebo jen jaksi strne – znehybní, a to v zimních měsících, kdy jsou dlouhé noci až na 15 hodin. Takto bydlí buď v dutině kmene stromu a nebo noře. Tato je 1 – 2 m dlouhá, zakončená kulovitým hnízdem, které si vystele suchým a měkkým materiálem, travinami a nebo peřím či srstí.

Mamina je obvykle gravidní 14 dnů a potom mívá obvykle 4 mláďata ve vaku, nevaku. Jako kuriosita mezi vačnatci vak nemá, jen zvláštní ochlupení v okolí 4 bradavek, na kterých jí pak přisátá mláďata visí. V Zoo v Perthu, když na to mamina nemá, odchovávají mláďata i manuálně, tedy ručně (zde je video)

A tady jsou další fotky a videa. A fotoalbum na Rajčeti je zde.

Psáno 23. 03. 2016.




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !