25.4.2024 | Svátek má Marek


TECHNIKA: Gigant IBM

1.1.2013

Tento článek jsem si dovolila napsat jako doplněk k článku Oty Ulče USA: Téměř opomenuté výročí giganta I.B.M., uveřejněný na NP 25. prosince 2012. Předem se omlouvám za poněkud kostrbaté vyjadřování, protože českou počítačovou terminologii jaksi neovládám.

Slovo IBM zná dnes prakticky každý, ale málokdo ví, že IBM během posledních dvaceti let vyrábí supercomputery na zakázku. Co je to supercomputer? Český výraz bohužel neznám. Supercomputer je velice rychlý počítač, který lehce zvládne bilion aritmetických operací za vteřinu. A jak takový supercomputer vypadá? Představte si velkou skříňovou ledničku asi dva metry vysokou, dva metry širokou a metr hlubokou. Taková jedna "lednička" se nazývá frame (český výraz opět bohužel neznám) a JEDEN takový supercomputer má těch frames třeba 50, 100 nebo i víc.

No a k čemu je taková supermašina dobrá? Ted‘ se nejspíš ledaskdo zasměje, ale hodí se například k takovým obyčejným každodenním účelům, jako je třeba předpověď počasí. Na základě údajů o směru a síle větru, denní i noční teploty, vlhkosti a atmosférickeho tlaku se na té supermašině vyrobí pravděpodobný model počasí v určité oblasti. Pokud se některý z těch předběžných údajů náhle změní, změní se celý model a podle toho i předpověď počasí. No a k vytváření takových modelů je potřeba značná počítačová kapacita, tedy supercomputer.

frame1

Počasí není jediný účel, ke kterému se supercomputery používají. Velká kapacita počítače je nezbytná pro průzkum vesmíru, vojenské účely, medicínu, biologii a vědecké výzkumy v moha jiných disciplínách.Proto se supercomutery vyrábějí na zakázku. Určitý podnik je zaměřen na nějaký obor, má přesné požadavky na kapacitu počítače a podle těchto specifických požadavků si takový supercomputer objedná. Ve hře je pochopitelně také cena, která je značná. Podnik své požadavky předloží několika výrobcům a pak si podle zpracovaných návrhů vybere, co mu nejlépe vyhovuje.

frame2

IBM není zdaleka jediná korporace, která vyrábí supercomputery. Je tady ještě Cray, Dell, SGI, Hewlett-Packard, Oracle a mnoho jiných. Jsou jejich produkty srovnatelné? Ano, ovšem záleží na tom, co si zákazník poručí. Celosvětové nestranné hodnocení supercomputerů provádí dvakrát do roka organizace TOP 500 podle rychlosti procesů na základě LINPACK Benchmark. Nejnovější hodnocení z listopadu 2012 najdete tady. Pokud si dáte trochu práce s počítáním, tak zjistíte, že asi třetina těch nejrychlejsích supercomputerů na světě byla vyrobena IBM. Takže IBM je pořád ještě gigant mezi giganty, aspoň co se týče těch supercomputerů. No a pokud vás to pořád ještě zajímá, tak se tam podívejte na číslo 13, tedy na třináctý nejrychlejší supercomuter na světě.

frame3

Jmenuje se se Yellowstone (každý supercomputer má nějaké jméno) a vlastní ho National Center for Atmosperic Research v Boulderu, Colorado, USA. Zajímavé je, že ten Yellowstone supercomputer se nenachází v Boulderu, ale v Cheyenne, hlavním městě státu Wyoming, tedy asi 160 km na sever od Boulderu. (Prosím, neplést si ho s Yellowstone National Park, který je v severozápadním rohu státu Wyoming, kdežto supercomputer Yellowstone je v cípu jihovýchodním, tedy asi 730 km daleko, což představuji asi 8 hodin velice nudné jízdy autem.)

frame4

Yellowstone je schopen rychlosti 1.5 petaflops, jeho hlavních 63 frames'' obsahuje celkem 72.288 procesorů a celková pamět' je 144.6 terabytů. Na vysvětlenou: Jeden procesor ma kapacitu asi tak jednoho počítače, který máme doma na stole. 1,5 petaflops je rychlost 1,5 x 10 na patnáctou aritmetických operací za vteřinu. 144,6 terabytů paměti je 144,6 x 10 na dvanáctou bytů. Na obrázku je vidět jedna ta "lednička", tedy jeden frame zblízka zezadu. Lednička to rozhodně není, spíš topení, produkuje totiž značné množství tepla. Každý frame je chlazený vodou, která proudí těmi žlutými hadicemi, které jsou vidět dole. Celý systém chlazení a elektřiny zabírá veškeré sklepní prostory celé budovy.

frame5

Na snímcích je letní profesionální (Yellowstone je za tou bílou zdí vpravo) a zimní poněkud neprofesionální pohled na přední část budovy, kde se ukrývá Yellowstone, a dále pohled na chladící a elektrické zařízení ve sklepě, které Yellowstone nezbytně potřebuje k provozu. Budova je otevřená pro veřejnost, takže pokud jednou zavítáte do Wyomingu a prohlásíte, že "v tom Cheyenne vůbec nic není", tak se přijďte podívat. Může to totiž být prakticky jediná šance takový supercomputer vidět zblízka, v jiných podobných zařízeních totiž vládnou velice přísná bezpečnostní opatření.