25.4.2024 | Svátek má Marek


SÝRIE: Izrael a Rusko budou koordinovat útoky

24.9.2015

Narychlo sjednaná pondělní schůzka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě tentokrát vzbuzovala větší pozornost než obvykle. Jediným důvodem Netanjahuovy návštěvy byl vstup Ruska do bojů v Sýrii po boku Bašára Asada proti džihádistům, který by mohl narušit prosazování izraelských bezpečnostních zájmů.

Izrael s Ruskem tradičně udržuje dobré vztahy, a nejen kvůli milionům ruských Židů, kteří se do země přistěhovali; Moskva také nakupuje izraelské zbraně, například bezpilotní letouny. Když byl Netanjahu v Moskvě naposledy před dvěma lety, snažil se Putinovi rozmluvit dodávku vyspělého systému vzdušné obrany S-300 Íránu, nejnebezpečnějšímu nepříteli Izraele, a aby si Kreml naklonil, jeho vláda dodnes neodsoudila anexi Krymu ani ruskou roli ve válce na východní Ukrajině a přestala také dodávat zbraně Gruzii. Putin tehdy Netanjahuovi vyhověl a dodání S-300 pozastavil.

V Sýrii jde Izraeli především o to, aby se vyspělé zbraně nedostaly do rukou libanonského Hizballáhu, Asadova spojence, který ho ohrožuje ze severu, a proto v posledních letech několikrát bombardoval konvoje nebo sklady zbraní určených pro toto šíitské hnutí. Když ale budou na syrském bojišti operovat ruské síly, tanky, bombardéry a protiletecké systémy, mohly by izraelským útokům bránit nebo by mohlo dojít i k nechtěnému ozbrojenému střetu. Netanjahu Putinovi vysvětlil, že Izrael potřebuje mít volnou ruku, aby mohl dál bránit svou bezpečnost. Proti přímému vojenskému zapojení Ruska v Sýrii ale nic nemá, protože může přispět k oslabení radikálních islamistů.

Moskva svým vojenským vstupem do Sýrie sleduje i další cíl – přiměje Západ, aby s ní navzdory ruské pomoci separatistům na Ukrajině znovu začal spolupracovat. Americká koalice v Sýrii bombarduje pozice Islámského státu, a když začne totéž provádět i Moskva, bude s ní muset Washington operace koordinovat. Podle izraelských zpravodajských služeb to obě země už dělají a v pátek spolu také poprvé po půldruhém roce hovořili ministři obrany.

Moskva však vojenské akce v Sýrii rovněž koordinuje s Íránem a to se nelíbí Izraeli. Teherán má v Sýrii už teď množství poradců a příslušníků Revolučních gard, a to i v Golanských výšinách poblíž izraelských hranic, a další stále přicházejí. Netanjahu s sebou do Moskvy výjimečně přivezl i náčelníka hlavního štábu armády Gadiho Ejzenkota a ředitele vojenské rozvědky Hercla Haleviho, kteří Putinovi předložili zpravodajské důkazy, že Írán buduje v Golanech „druhou teroristickou frontu proti Izraeli“.

Putin na schůzce neslíbil, že zastaví spolupráci s Íránem, ale ujistil Netanjahua, že Izraeli nebude bránit v útocích na zbraně pro Hizballáh. Obě země také zřídí „mechanismus, který zabrání nedorozumění“, čili Izrael bude bombardování s Moskvou koordinovat.

Je ovšem otázka, do jaké míry bude dohoda fungovat. Putin mnohokrát předvedl, že mu nelze věřit, a zatím není ani jasné, co vlastně v Sýrii zamýšlí. Nejnovějším překvapením byla pondělní zpráva izraelských zpravodajců, že Rusové u Latákíje chystají instalaci baterií protileteckých raket S-300. Přestože Putin Netanjahuovi v minulosti slíbil, že je nedodá ani Sýrii, ani Íránu, jsou teď na cestě do obou zemí. Do Sýrie překvapivě dorazily i čtyři taktické stíhačky Suchoj 30-SM, které jsou určeny k boji ve vzduchu, ale není jasné proti komu, protože Islámský stát nemá letectvo. Přes víkend Moskva zvýšila počet bojových a přepadových letounů na 28, bojových a dopravních vrtulníků na 20 a počet vojáků na 2000 a zahájila průzkumné bezpilotní lety. Situace v Sýrii se brzy značně zkomplikuje.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus