25.4.2024 | Svátek má Marek


SÝRIE: Dochází Západu trpělivost s režimem?

16.7.2011

V Sýrii se odvíjí rozporuplné události, které naznačují, že Západu snad konečně došla trpělivost s režimem prezidenta Bašara Asada. Tento týden svět uslyšel od americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové vůbec první opravdu ostrou kritiku Asada od vypuknutí syrských protivládních nepokojů v březnu, přestože v Damašku se zároveň konala historická schůzka vlády s opozicí.

Připomeňme však, co k těmto událostem vedlo. Začátkem června zabila armáda nejméně 67 demonstrantů v městě Hamá, které je pro syrský režim jakousi noční můrou – Asadův otec Háfiz tam před 30 lety povraždil okolo 30 000 lidí při potlačování protivládního povstání pod vedením Muslimského bratrstva. Hamá je pro Syřany dodnes symbolem odporu – o to víc, že většinu jeho obyvatel tvoří sunnité, zatímco vládní elita patří k menšinovým alawitům. Z obav před rozšířením nepokojů se bezpečnostní síly po červnovém zásahu raději z Hamá stáhly a město ovládli jeho obyvatelé. Vynutili si uzavření vládních úřadů a de facto se chopili moci. Armáda se opět přiblížila na kraj města a znovu zabíjela a zatýkala. Demonstranti začali stavět barikády, aby jí zabránili ve vstupu do centra, a minulý pátek požadovalo pád režimu skoro půl milionů lidí – dvě třetiny všech obyvatel.

Tentýž den Hamá překvapivě navštívili velvyslanci Spojených států a Francie, což byl dosud nejsilnější projev podpory Západu protivládnímu povstání. Byli přivítáni květinami, navštívili nemocnici a pohovořili s raněnými a dostali od aktivistů údaje o mučení a vraždách režimu.

V pondělí napadli provládní stoupenci americké a francouzské velvyslanectví v Damašku a syrská policie nehnula ani prstem. Dav oba komplexy značně poškodil, vztyčil na nich syrskou vlajku a na francouzském velvyslanectví zranil tři zaměstnance. Situace byla tak vážná, že se američtí diplomaté museli uchýlit do speciálního opevněného křídla ambasády.

V úterý Hillary Clintonová útok ostře odsoudila a vyřkla zatím vůbec nejsilnější kritiku syrského režimu. Prohlásila, že Asad není nepostradatelný, že ztratil legitimitu a Američané ho u moci nedrží. Sýrii poprvé odsoudila i Rada bezpečnosti OSN.

Američanům došla trpělivost až ve chvíli, kdy jim Syřané poškodili majetek a ohrozili diplomaty – 1600 mrtvých Syřanů Clintonovou k odsuzujícím výrokům nepřimělo. Americká nelibost s Asadovým postupem se dosud omezovala jen na bezzubé sankce proti nejvyšším syrským představitelům a Obamova vláda nikdy přímo nevyzvala Asada k odstoupení.

Podle zpravodajských zdrojů hrály Spojené státy, Francie a Turecko s Asadem hru s cílem udržet stabilitu v Sýrii a s ní i v celém regionu. Byly ochotny ho podržet, když ukončí vraždění, nezmasakruje obyvatele Hamá a provede reformy. Zdálo se, že Asad spolupracuje, ale minulou středu bez vysvětlení přerušil kontakty s exilovou opozicí a vypověděl několik zahraničních novinářů, kterým předtím nakrátko povolil příjezd. Washington a Paříž reagovaly vysláním velvyslanců do Hamá a Damašek se pomstil útokem na ambasády.

Třebaže Asad označil návštěvu velvyslanců v Hamá za „podrývání národní stability“, podle zasvěcených komentátorů se tam diplomaté nemohli dostat bez jeho souhlasu. Přesto se Asad rozhodl pohrozit Západu vysláním útočníků na velvyslanectví. Teď tento krok možná ukončí dosavadní západní trpělivost s jeho počínáním.

Asad se Západu vzepřel, přestože tento týden oficiálně zahájil „národní dialog“ s opozicí. I ten byl však rozporuplný. Konal se v hotelu v centru Damašku a poprvé na veřejnosti, a dokonce živě v televizi, na něm zazněla tak ostrá kritika režimu, jakou přítomný viceprezident Farúk Šará zřejmě v životě neslyšel. Přítomní intelektuálové však byli výsledkem pečlivého vládního výběru a schůzky se nezúčastnili klíčoví představitelé opozice a iniciátoři protestů. Ti ji označili za frašku a kvůli pokračujícímu vraždění civilistů ji bojkotovali. Závěrečné prohlášení konference sice zřizuje komisi, která má změnit ústavu, vyzývá k propuštění všech politických vězňů a požaduje pluralitu, demokracii, boj proti korupci a potrestání všech, kdo mají na svědomí mrtvé, ale nedává žádné záruky, že vláda požadavky splní.

Asada ke změně chování nepřimějí ani kritické výroky Hillary Clintonové, ani komuniké ze schůzky s opozicí, když nebude sám chtít. A tomu zatím nic nenasvědčuje – zatímco probíhal „národní dialog“, armáda zabila nejméně dva demonstranty v Homsu a ve středu čtyři v provincii Idlíb a další dva dnes. Další vývoj možná naznačí pátek, kdy se velvyslanci Spojených států a Francie údajně chystají k další nebezpečné návštěvě disidentů – tentokrát v kurdské oblasti u hranic s Irákem.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6