16.7.2019 | Svátek má Luboš


SVĚT: Varianty moderního počínání s přispěním zviřátek

16.1.2018

V dávných svých junáckých dobách – tehdy v temnu padesátých let budování vědeckého komunismu - českému národu se dostalo zprávy, že líní, zdegenerovaní kapitalisté v Americe již vykořisťují i šimpanze, nucené bezplatně v domácnostech uklízet, nádobí aby myli, jako děvečky pro všechno se oháněli. Po příjezdu za Atlantik jsem se však ani jednou nesetkal s tak surovým porušováním zvířecích práv.

Mezi americkými daňovými poplatníky se nevyhnutelně objevily kritické námitky proti extravagantním výdajům v kosmu, když peněz by akutně bylo třeba zde na zemi a že z toho pozemšťan nic nemá. Ve snaze o objevy novinek si NASA a vojenské výzkumné ústavy jednak konkurují, jednak se vzájemně obohacují. Vymyšlen byl robot, aby vykročil, pohyboval se po lunárním povrchu. Jeho další verze se k potřebě armády náramně hodí v nebezpečných situacích, kdy nutno proniknout do domu s třaskavinami a čekajícími nepřátelskými střelci. Jestliže rozstřílejí robota, krev z něj nepoteče.

Z bitevního pole se přizpůsobené modely dostávají do domácností v užitečné roli vysavače prachu, který ví, kam až smí a kam dál nemá. Po schodech nahoru či dolů sice neumí, ale z nich nespadne. Přijede k okraji, zastaví se, otočí, vydá zvuk, něco ve smyslu „Aha, pozor“ a jede jinam. Má-li se náhle potýkat s větším množstvím prachu, modré světlo se na něm rozsvítí, robot zvýší otáčky s vervou připomínající kroužícího derviše, někdy i s razancí rozvztekleného psiska, zakousnuvšího se do nohavice vetřelce. Když zpozoruje, že mu baterie slábnou, odšourá se sám si je nabít a pak v práci pokračuje. Po práci se sám vypne a jde odpočívat.

- - -

Nyní od vysavače k něčemu daleko podstatnějšímu – k mnohokrát opakovanému záměru íránských vládců ajatolláhů zničit, z povrchu světa beze zbytku odstranit stát Izrael. Plnou vervou probíhá takové úsilí, na zhotovení potřebné atomové bomby se tuze pracuje.

Jenže došlo k nepředvídaným komplikacím, například v podobě softwarového červa jménem STUXNET, jemuž se již dostalo celosvětového ocenění jako největšího triumfu v krátké historii cyberwarfare – tohoto druhu válečnictví. Poprvé o sobě dal vědět v roce 2010, a to v Minsku u firmy VirusBlokAda, zasáhnuvším jejího klienta, jímž právě byl íránský stát.

Z podrobného textu autora (Jonathan V. Last) s názvem „How the Worm Turned“ (The Weekly Standard, 13.12.2010)jsmese dozvěděli, že tento Stuxnet vlastně není virus, ale worm („červ“), autonomní program, schopný proniknout a ovládnout jiné systémy, s celosvětovým dopadem. Zasáhl, infikoval již odhadem 100.000 kompjůtrů, z nichž většina – 60 procent – je v Íránu.

Po několik měsíců se nevědělo, co má tento Stuxnet vlastně za lubem, až se podařilo identifikovat dva jeho cíle. Jedním je Siemens S7-417 controller v íránském nukleárním centru Bushehr, a druhý, rovněž Siemens (S7-315), na íránské adrese Natanz, centru centrifuge operation. Zmíněný text charakterizuje tento Stuxnet design jako „unexpectedly elegant“: místo aby systémy ničil, on je mate, odvede zamýšleným směrem, čímž pozdrží předpokládané další procesy s obtížně zjistitelným časovým pozdržením. Superkomplikovaná záležitost: Microsoft odhaduje, že kódování Stuxnetu si vyžádalo deset tisíc pracovních dnů – úsilí v trvání jednoho, možná že i více roků.

Kdo mohl tak mamutí úkol zvládnout? Jakožto totální outsider, ignoramus v tak esoterických záležitostech, nemám potíže s představou, že něco takového muselo být Made in Israel.

- - -

Lze si představit nepříjemnosti způsobené rozlícenými vlčáky, dobrmany, nebo akt agrese, uvíznout ve spárech vycvičených lvů či tygrů, ale spoušť, za niž by byli odpovědni roztomilí drobečkové hlodavečkové? Zásluhou monitoringu BBC se do západního světa dostala zpráva vládní íránské agentury o zatčení čtrnácti veverek ve službě imperialistů z Wall Streetu. Zvířátka vybavená špionážními přístroji, obviněná z protistátní činnosti, se neúspěšně pokusila o přechod - či přelez, přehopkání – státní hranice. Americká veřejnoprávní televize PBS v programu All Things Considered se úkazu věnovala a přeptala tří odborníků.

Jeden z nich – Robert Baer, veterán zpravodajec, 21 roků v žoldu CIA se soustředěním právě na Írán - tuto veverčí alternativu odmítl jako nehorázný nesmysl.

Jinak ale zareagoval James Bamford, představen jako tzv. intelligence expert.

Podvratné počínání veverek nevyloučil s odkazem na svou zkušenost s rekrutováním hmyzu – například dragon fly, neboli vážka – ke špionážním účelům. Ale o veverkách nic nevěděl.

To však je specialita vědce s polským jménem John Koprowski, profesora na univerzitě v Arizoně, spoluautora knihy North American Tree Squirrels. Těmito hopsavými zviřátky se už zabývá přemnoho roků a vyloučil eventualitu špionážního využítí: jejich temperament to nedovoluje, nelze je přivyknout potřebné disciplině.

Z říše zvířat s posláním špionážním, zpravodajským, se tradičně nejvíc vyznamenávali holubové, pilní doručovatelé zpráv, zejména za první světové války. Významně se podílejí psi v rolích zejména policejních. Čich je přivede k drogám a třaskavinám a nedávno jsem se dočetl, že dokonce dovedou čichem identifikovat padělané kopie DVD, jejichž složení obsahuje substance, chybějící v originálech.

Též jsem se dozvěděl o úspěšném projektu s výcvikem delfínů jako strážců v přístavech, ochraňovat kotvící plavidla před nepřátelskými živly, když by třeba někdo mínil umístit velmi třeskutou nálož pod hladinou. Delfíni tak již nejednou zasáhli, a to i smrtelně, proti žabím mužům vetřelcům – nemotivováni ovšem pocitem služební odpovědnosti či dokonce patriotismem. Delfíni jsou tvorové hraví, a proto jsou trénováni k příjemnému pocitu, že jde o roztomilou hru, i když výsledkem je zabití vetřelců.

Jenže v případě špionážních veverek, v Íránu zatčených, se dostáváme na pole práva trestního a - v případě tohoto přísného islámského státu - s oprávněnou hrozbou hrdelního postihu. Jak správně popravovat veverky?

V americkém domově se dívám z okna na zahradu, kde několik takových čiperek tam poskakuje a ani jedna nedělá dojem, že by se z ní kdy mohla stát zločinná diverzantka. Kdybych se ale zvedl a zamířil k nám na univerzitu, za pouhou čtvrthodinku bych došel k přírodní rezervaci pěti set akrů divočiny, kde zkázonosně si počínají bobři. Co tedy je pověřit podvratnou činností ohryzávat pně ajatolláhů, ohrožovat teokratický stát?

Ze zprávy Raymonda Ibrahima, s názvem „Bewitched Animals and the Muslim Media“, Hudson New York (26.1.2011) se dozvídám:

Íránské bezpečnostní služby zatkly skupinu holubů obviněných ze špionáže ve prospěch Izraele.

Mluvčí palestinské tiskové agentury WAFA obvinil Izrael z použití divokých prasat, jakož i krys za účelem vyhnání arabských rezidentů z jejich bytů v Jeruzalému.

Mohamed Abdel, guvernér oblasti South Sinai, obvinil izraelskou tajnou službu Mossad ze smrtelných útoků v Rudém moři, způsobených žraloky a medúzami (jelly-fish).

V Saúdské Arábii došlo k zatčení supa, jenž byl součástí sionistického spiknutí. Na pařátu měl označení od výzkumníků z univerzity v Tel Avivu, zabývajících se migračními zvyklostmi ptactva.

Zásluhou televizního kolosu Al Jazeera, s největší sledovaností v arabském světě, velké publicity se dostalo propuštěnci z amerického pekla – z vězení Guantánamo. Poskytl svědectví o spoluvězni, který močil do mléka a svůj čin vysvětlil vlivem ptactva, jež ho takto ve spánku oblouznilo. Rovněž na něj zaútočil kocour či kočka, ve snaze se prodrat do jeho konečníku, což se ale podařilo odvrátit citací příslušné pasáže z koránu (2:225). Korán (Sura 72) se údajně zabývá satanskou rolí mravenců a ptactva. Bezpečnostní složky Hamasu zatkly 150 provinilců, obviněných z čarodějnictví. Prorok Mohamed nařídil, že „černí psi musí zemřít“. Rovněž vyhlášena fatwa za účelem likvidace disneyovského Mickey Mouse.

Vskutku přemnohé nové metody válčení.

KONECVIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Diskuse


J. Farda
18:38
16.1.2018

V. Novák
12:44
16.1.2018

J. Pospíšil 402
2:46
16.1.2018

A. Alda
8:40
16.1.2018

D. Nowodny
1:33
16.1.2018

P. Lenc
10:13
16.1.2018

počet příspěvků: 6, poslední 16.1.2018 06:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.