24.4.2024 | Svátek má Jiří


SVĚT: Uprchlíci jako varování

5.8.2015

Jan Piňos, mluvčí hnutí Duha, naznačuje ve svém článku „Za uprchlíky poděkujme!“ (Lidové noviny 27. 7.), že naše západní civilizace ztratila „elementární schopnost sebereflexe, zdravého úsudku a solidarity“, a proto podepsala svůj ortel. Popravdě řečeno se mi zdá, že jeho článek je plný nenávisti k západní civilizaci, kterou viní z kde čeho. Pokusím se upozornit na několik důležitých opomenutí a nesprávných východisek.

Předně neplatí, že západní civilizace ztratila schopnost sebereflexe. Dokonce bych si troufl tvrdit, že vedle antické řecké společnosti, starozákonního Izraele a Ruska je to jediná civilizace, která nějakou smysluplnou sebereflexi prokazovala a prokazuje. Jan Piňos dělá tu chybu, že vyslovuje příkré a absolutní soudy, aniž bere v potaz hledisko relativní. Srovnejme západní civilizaci dejme tomu s civilizací čínskou nebo aztéckou. Srovnejme ji se současnou civilizací islámskou. Zná Jan Piňos nějakou civilizaci, která by se tolik zabývala sama sebou a reflexí sebe sama, jako civilizace západní?

Jan Piňos píše: „Myslí si čeští v míru a pohodlí žijící občané, že je normální zahnat zpět lidi, za jejichž utrpení neseme zodpovědnost, zpět do nelidských podmínek, zatímco budeme dál zvyšovat konzum a globální sociální nerovnováhu?“ Ne, pane Piňosi, čeští občasné si to nemyslí. Ale rovněž si nemyslí, že neseme zodpovědnost za vlnu uprchlíků. A pokud ano, tak v jiném smyslu, než se domnívá pan Piňos. Kupříkladu kdyby se díky západní medicíně nepodařilo výrazným způsobem snížit dětskou úmrtnost v třetím světě, bylo by uprchlíků mnohem méně. A pokud by například Palestinci v pásmu Gazy využili miliardy, které k nim proudí ze západních zemí, na výstavbu domů a bytů a budování infrastruktury, místo na výrobu raket a kopání tunelů do Izraele, mohla už jejich zemička být bohatá jako Singapur. Žádné lokalitě na světě se totiž nedostalo tolik „rozvojové pomoci“, jako právě pásmu Gazy. To, jak Hamás v Gaze s těmito prostředky nakládá, je jeho volba, nikoli volba českých občanů.

Podobně je známo – i když to lidé jako pan Piňos neradi slyší – že jakmile bývalé kolonie získaly nezávislost, netrvalo zpravidla ani rok, a v jejich věznicích bylo několikanásobně více politických vězňů než v době kolonialismu. Pokud jde o příliš malou pomoc rozvojovým zemím, pak problém není pouze v její výši, ale i v tom, jak je s touto pomocí nakládáno, tj. v čích kapsách končí.

Pan Piňos to sice přímo neříká, nicméně zřejmě se domnívá, že naší povinností je přijmout všechny uprchlíky, kteří sem přijít chtějí. Pak je ale nutno počítat s tím, že to tu brzy bude vypadat jako v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Obávám se, že hrozivá čísla o zadlužení rozvojových zemí se nijak nesníží. Pravda, mohlo by dojít k tomu, že by země třetího světa obecně přestaly dluhy splácet; moc bych ale nespoléhal na to, že pak bude na světě lépe.

Jan Piňos upozorňuje na celou řadu reálných problémů. Jen se divím, že lék vidí v bezbřehém přijímání uprchlíků.

Dále si dovolím zpochybnit tezi, že „čím víc uprchlíků, tím menší strach z nich“. Pokud vím, hnutí Pegida, mediálně už preventivně pomlouvané a znemožňované, bylo schopno dostat na demonstrace tisíce, ba i desetitisíce lidí. Všude v Evropě posilují strany, označované za „populistické“, ne-li přímo „xenofobní“. Proč posilují, když je tam „menší“ strach?

Možná pan Piňos ve svém článku míří na příliš mnoho cílů. Špatná školní docházka ve třetím světě, vyhazované potraviny v EU, na pláži plot mezi rekreanty a běženci, globální sociální nerovnováha… A za všechno může západní civilizace… Opravdu si pan Piňos myslí, že bezbřehé přijímání uprchlíků některý z těchto problémů vyřeší?

Jelikož se snažím také nějakým konkrétním běžencům pomoci, vím, že u nás je řada lidí, kteří mají otevřené srdce – i peněženky. Ostatně pokud je někde potřeba pomoci, málokterý národ projeví takovou účast a ochotu pomoci jako Češi – ať už jde o cunami ve východní Asii nebo zemětřesení na Haiti.

Já mám na rozdíl od pana Piňose tuto civilizaci rád. Budu se snažit, aby ten kousek světa, za který nesu odpovědnost, vypadal po mém odchodu lépe než dříve. A budu se také snažit, aby lidé jako pan Piňos nebyli umlčováni. To by se jim totiž v naprosté většině jiných civilizací stalo poměrně brzy. Přál bych si ale, aby v článcích pana Piňose bylo ona reflexe, po níž volá, byla poněkud hlubší.

27. července 2015