16.4.2024 | Svátek má Irena


SVĚT: Sýrie a summit G8

22.6.2013

Armáda syrského režimu dobyla Kusajr, obklíčila Aleppo a chystá ofenzivu a Rusko ve středu vyslalo do Tartúsu další dvě válečná plavidla. Situace na bojišti se otočila, povstalci začali prohrávat a svět se stále neodhodlal k žádnému zásadnímu kroku.

Stejně rozpačitě skončil tento týden i summit zemí G8 v Severním Irsku, jehož účastníci se nedokázali dohodnout ani na výzvě k Asadově odstoupení, natož pak na způsobu ukončení syrského konfliktu, který si už vyžádal 93 000 mrtvých, ale podle neoficiálních údajů až 120 000. Ruský prezident Vladimir Putin na summitu neustoupil od dodávek zbraní syrskému režimu a nepřipustil žádnou formulaci odsuzující prezidenta Bašára Asada ani pouhé konstatování, že použil chemické zbraně. Závěrečné prohlášení jen požaduje vyšetření jejich užití, jako by šetření i důkazů už nebylo dost. Účastníci ani nestanovili datum očekávané mírové konference v Ženevě, která se původně měla konat v červenci, ale zřejmě se neuskuteční dřív než v srpnu.

Naprázdno zatím vyznívá i rozhodnutí Spojených států začít vyzbrojovat povstalce, k němuž vedlo potvrzení amerických odborníků, že Asad chemické zbraně použil. Zatím se však Američané nerozhodli, jaké zbraně by měli rebelům poskytnout. Pozorovatelé varují, že k vyspělé výzbroji patří i výcvik, jak ji používat, takže může trvat ještě dlouho, než západní zbraně začnou hrát na bojišti nějakou roli. Budoucnost zřejmě nemá ani zřízení bezletové zóny, pro které se minulý týden vyslovily Spojené státy, ale Rusko je označilo za nezákonné a varovalo, že je bude v Radě bezpečnosti OSN vetovat a v praxi bojkotovat. Podle agentury Bloomberg údajně padl i plán amerického ministra zahraničí Johna Kerryho na bombardování Asadových letišť, ale Pentagon ho odmítl jako strategicky nedokonalý.

Summit G8 přinesl jen jediné zajímavější neoficiální rozhodnutí, o kterém informovaly britské Timesy – západní politikové chtějí nabídnout Asadovým nejbližším vojenským, bezpečnostním i politickým spolupracovníkům beztrestnost a roli v budoucím uspořádání poválečné Sýrie v naději, že tito lidé pomohou Asada svrhnout nebo nějak přispějí k jeho pádu.

Rozhodný krok proti syrskému režimu podnikla v těchto dnech jen jediná země – Egypt s ním přerušil diplomatické styky, odvolal velvyslance z Damašku, vypověděl syrského velvyslance z Káhiry a ostře vyzval libanonský Hizballáh, aby ze Sýrie odešel. Arabský svět teď stojí proti Asadovi i Hizballáhu jednotně. Boj Hizballáhu na Asadově straně vyvolává stále častěji násilnosti a ozbrojené střety v Libanonu a vedl i k rozhodnutí šesti zemí v Perském zálivu hnutí potrestat. Kuvajt jako první vypověděl ze země všechny libanonské šíity.

Syrská občanská válka se také stále víc proměňuje v mnohonárodnostní ozbrojený konflikt – na jedné straně stojí Asad spolu s libanonským Hizballáhem a ruskými a íránskými zbraněmi, instruktory a stratégy a na druhé je stále nepřehlednější směsice povstalců z rostoucího počtu zemí světa se zbraněmi Saúdské Arábie a Kataru a sílící přítomností al-Káidy.

Napětí roste i v Golanských výšinách, kde se už bojuje v těsné blízkosti Izraele. Stále častěji na něj dopadají syrské střely a Izrael varuje, že si to nenechá líbit věčně, stejně jako nedopustí, aby se do rukou Hizballáhu dostaly vyspělé a nekonvenční zbraně. Podle neoficiálních zpráv už v Sýrii občas operují izraelské speciální jednotky. Asad a Hizballáh hrozí, že v Golanech otevřou druhou frontu a na Izrael zaútočí. Boje se přelévají i do Jordánska, kde Američané cvičí povstalce, a do Iráku, odkud do Sýrie nově proudí bojovníci šíitského duchovního Muktady Sadra. Situace v Sýrii i okolních zemích se tak stále zhoršuje, konec války je v nedohlednu a svět je dál bezradný.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus