19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Rusko-egyptské vztahy sílí

18.2.2015

Důsledek chybné politiky Spojených států

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil minulý týden poprvé po deseti letech s velkou slávou Egypt. Posílil vzájemnou vojenskou a protiteroristickou spolupráci, dohodl, že Rusko postaví první egyptskou jadernou elektrárnu, a stvrdil ruský podíl na výstavbě druhého Suezského průplavu. Návštěva se mu hodila – v době politické izolace a protiruských sankcí ukázal Západu, že stále existují země, které s ním jednají s úctou a ochotně s Ruskem obchodují. Rusko-egyptské vztahy by však nevzkvétaly nebýt Baracka Obamy. Americký prezident se ze všech sil snažil tradičního blízkovýchodního spojence ztratit, dělal jednu chybu za druhou a stále pokračuje.

Obama a jeho poradci přehlédli, jak nedemokratická byla v Egyptě vláda Muslimského bratrstva, kdy byly na denním pořádku útoky na kostely, křesťané se báli vycházet z domu a ze Sinajského poloostrova se stalo hnízdo džihádistů; přehlédli masové demonstrace proti islamistům i mohutnou podporu, která do prezidentského křesla vynesla Abd al-Fattáha Sísího; přehlédli, že Muslimské bratrstvo vyhlásilo egyptské vládě válku, i to, že je Káhira stejně jako Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty zařadila na seznam teroristických organizací. Bílý dům od svržení prezidenta Muhammada Mursího nepřestává odsuzovat zásahy proti islamistům, protože prý byli demokraticky zvoleni, a tak Egyptu ani nepomáhá v boji proti terorismu na Sinaji. Obamovy chyby začaly už za arabského jara, kdy hodil přes palubu věrného amerického spojence Husního Mubaraka.

Zatímco Putin Sísího podporoval od samého počátku, Obama ho nikdy nepozval do Bílého domu a pozastavil Egyptu vojenskou pomoc. Když si Kongres všiml, kam tato chyba vede, a část peněz loni v prosinci konečně uvolnil, měl už Sísí vojenské dohody s Ruskem. Egyptsko-ruské vztahy se od nástupu Sísího prudce zlepšily; Káhira podepsala dohodu o dodávkách ruských zbraní v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, vzájemný obchodní obrat vloni vzrostl o polovinu na 4,5 miliardy, do Egypta jezdí už celá třetina všech ruských turistů, Moskva Káhiře dodává okolo 40 % obilí a ještě tento měsíc mu začne posílat zkapalněný zemní plyn.

Obama naopak dělá všechno pro to, aby ho Egypťané považovali za nepřítele. Těsně před Putinovou návštěvou v Káhiře přijalo americké ministerstvo zahraničí v čele s náměstkem ministra pro demokracii, lidská práva a pracovní vztahy představitele zakázaného egyptského Muslimského bratrstva. Bratři, kteří schůzku označili za „plodnou“, byli tak nadšení, že se nechali vyfotografovat před ministerstvem zahraničí se čtyřmi zdviženými prsty, symbolem protivládního odporu. Pár dní po návštěvě vyhlásili džihád egyptské vládě a vzápětí došlo k jednomu z nejhorších útoků na vojáky na Sinaji, při němž zahynulo na 40 lidí. Bratrstvo rovněž vyzvalo všechny cizince, ať do konce února opustí zemi, jinak budou terčem útoků také.

Návštěvu muslimských bratrů na ministerstvu zahraničí ostře kritizovala arabská a muslimská média i řada amerických. Egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí vyjádřil podiv nad tím, že americká vláda přijímá představitele zakázané skupiny, o jejíž teroristické činnosti má Káhira tolik jasných důkazů. Bílý dům však ještě koncem minulého roku prohlásil, že „zatím neviděl přesvědčivé důkazy, že by Muslimské bratrstvo odvolalo svůj dlouholetý závazek nenásilného boje“. Bílému domu nestačí útoky islamistů na policisty a vojáky ani jejich aktivní podpora sinajských teroristů a palestinského Hamásu, jejž za teroristickou organizaci považuje. Obama je dodnes přesvědčen, že by se Muslimské bratrstvo mělo účastnit egyptského politického života, přestože většina Egypťanů si to nepřeje. Mimochodem v Rusku je Muslimské bratrstvo teroristickou organizací už 12 let.

Je záhadou, proč chce Obama s Muslimským bratrstvem jednat jako s legitimním politickým uskupením. Spojené státy za to platí ztrátou vlivu, přátel i pověsti na celém Blízkém východě, otvírají dveře Rusku a dávají špatný signál umírněným muslimům. Kritika Ameriky v arabských médiích ukazuje, že arabský Blízký východ ji už nepovažuje za svého spojence v boji proti islámskému terorismu, ale za spojence teroristů.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus