28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Radar news - Indie v klubu

19.3.2009

Indie vstoupila do elitního klubu ABM, takže se podíváme na historii jejího systému. Zmíníme se také o českém příspěvku indeckému AAD, kterým jsou podvozky Tatra 8x8. Závěrem se pak podíváme na vývoj rusko americkým vztahů v této oblasti zájmů.

Indie vstoupila do elitního klubu ABM

ABM je anglická zkratka Anti-Balistic Missile - do češtiny se nejčastěji překládá jako protiraketová obrana. Jedná se o systémy, které jsou schopny ničit přilétající balistické rakety, především ty, které jsou schopny nést atomové hlavice. V dobách Studené války těmito systémy disponovali obě strany, v současnosti je nejčastěji přetřásaným tématem z této oblasti americký systém protiraketové obrany, obzvláště v souvislosti s pozemním radarem umístěným u nás.

Je potřeba si ale uvědomit, že hrozbě útoku balistickými raketami nehrozí jenom USA, ale mnohem více je "na ráně" takový Izrael. Ten v této oblasti disponuje pokročilým systém Arrow II a pokračuje ve spolupráci s Američany na vývoji a instalaci radarů, jak přehledových, tak střeleckých.

Historie Indického systému ABM

Kdo však v současnosti čelí zřejmě nejreálnější hrozbě, je jedna z posledních zemí atomového klubu - Indie. Vzhledem k tomu, že její letitý a zavilý soupeř v oblasti, kterým je Pákistán, též disponuje jak jadernými hlavicemi, tak prostředky pro jejich dopravu na hustě zalidněná indická města, je jenom logické, že Indie nutně potřebuje prostředky obrany. Obzvláště v souvislosti s neustále se měnící situací kolem kašmíru, kdy není výjimkou i masivní dělostřelecké výměny názorů přes hornatou hranici.

Z toho důvodu už v roce 1999 započaly práce na vývoji indického systému ABM. Od samotného počátku to bylo v úzké spolupráci a Izraelskými firmami a produktem této spolupráce je přehledový radar Sword fish, který je derivátem Izraelského zařízení Green Pine.

Indický systém protiraket je dvoustupňový, skládá se z Prithvi Air Defense - PAD - což je dvoustupňová raketa, která vynáší EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle). Jedná se o likvidaci rakety uprostřed její dráhy, mimo zemskou atmosféru - tedy obdoba systému, používaných dosud jenom USA a Ruskem.

PAD

Raketa systém PAD ? Prithvi

A právě tato raketa dne 11.3.2009 provedla první úspěšný sestřel cvičného cíle, kterým byla raketa středního doletu, podobná těm, které mají ve výzbroji Pákistán nebo Čína. Indie tak tímto dnem vstoupila do elitního klubu národů, které vyvinuli vlastní systém protiraketové obrany, i když Indický ministr obrany prohlásil, že je před nimi ještě dlouhá cesta. Nicméně plné operační nasazení tohoto systému Indie plánuje na rok 2010.

Mobilní odpalovací zařízení - Tatra 8x8

Pro úplnost ještě dodejme, že Indie disponuje i systému pro likvidaci přilétajících raket v sestupné fázi letu - systém Advanced Air Defense (AAD), založený na modifikované raketě Prithvi II s výškovým dosahem kolem 30 km. Tento prvek protiraketové obrany byl úspěšně otestován 6.12.2007. Pro nás je velmi zajímavé, že oba dva systémy jsou mobilní a jsou postaveny na podvozcích Tatra 8x8.

tatra

Odpálení rakety systému AAD z mobilního odpalovací zařízení Tatra 8x8

Nové kolo jednání USA - Rusko

V souvislosti s nástupem nové administrativy do Bílého domu se obzvláště ve vztahu k Rusku mluví o zmáčknutí tlačítka Reset a o novém začátku. Američané projevili vstřícnost k dalšímu jednání ohledně rozmístění prvků protiraketového deštníku v Evropě, podmiňují to ale tím, že se Irán vzdá jaderných ambicí, stejně jako Severní Korea.

Zde došlo v těchto dnech k prudké eskalaci napětí v souvislosti s plánovaným vypuštěním vesmírného satelitu - podle Japonska a Jižní Koreje jde o maskovaný test rakety dlouhého dosahu, schopné zasáhnout Aljašku. Není potřeba dodávat, že protiraketové systémy obou států jsou v plné pohotovosti, zatímco komunistický režim Severní Koreje již dopředu označil případné sestřelení jejich rakety za vyhlášení války.

V uplynulých dnech vystoupila skupina vlivných kongresmanů se žádostí, aby nová administrativa pokračovala ve vývoji a rozmístění prvků protiraketové obrany podle plánů Bushovi administrativy. Šéf DNI Dennis C. Blair na slyšení před Armádním výborem amerického senátu prohlásil, že v současnosti Írán se rozhodl netlačit na získání atomové zbraně a že vývoj raketové techniky nejde ruku v ruce s vývojem atomových hlavic.

Podle odhadů DNI by mohl Írán disponovat dostatečným množstvím obohaceného uranu mezi léty 2010 a 2015. Zároveň ale přiznal, že Izrael, i když disponuje stejnými informacemi, má na celou věc úplně jiný náhled. No a Írán obvinil Izrael z propagandistické kampaně, zatímco pokračuje podle IAEA i nadále neztenčenou měrou v produkci obohaceného uranu.

redakce eMag.cz