19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Radar news červen 2009

9.7.2009

Začneme zprávou z agentury JPP (Jedna Paní Povídala - i když tohle je spíše Jednou Putin Povídal) - Rusko konečně sehnalo fondy a startuje ostrý vývoj systému S-500. Ruský protiraketový deštník se tak vbrzku dočká zacelení díry, kterou měl v oblasti zachycení strategických balistických střel. Systém S-400 prozatím zvládal rakety s rychlostí do 5 km/s.

Indie - leader oblasti

Ostatně je na čase. Indie, ze severu neklidná díky Číně a ze severozápadu na kordy s Pákistánem kvůli Kašmíru, dokázala úspěšně zlikvidovat přilétající hlavice ve výšce 15, 48 a 75 km, čímž velmi působivě vstoupila do klubu zemí s vlastním protiraketovým deštníkem. Pro nás je zajímavé, že mobilní verze jedno- i dvoustupňových interceptorů Pradyumna je umístěna na podvozku Tatra 8x8.

Indie se stává ve svém regionu leaderem v této oblasti. Jestliže má Čína mnohem vyspělejší balistické střely, v defenzívě může spoléhat pouze na tradiční čínskou obranu: "Je nás více, než máte nábojů." Nutno podotknout, že Čína ABM nijak intenzivně neřeší, spíše konstruuje a do výzbroje zavádí vícesložkový systém na ničení amerických letadlových lodí. To kdyby náhodou ti zlí imperialisté znovu drze zakotvili mezi Čínou a Taiwanem zrovna v okamžiku, kdy budou soudruzi na oslavu vítězné revoluce odpalovat tím směrem jednu testovací střelu za druhou.

Evropa - jednání pokračují

Zatímco v Evropě se pokrok v oblasti ABM nedostal přes etapu ambiciózních plánů a přestřelek mezi Ruskem a USA ohledně prvků protiraketového deštníků u nás a v Polsku, a nechuti Rusů zmenšit svůj jaderný arzenál. Ti si poněkud protiřečí - ještě nedávno se kasali, že na jejich rakety Topol-M v Kalinigradu i jinde je deštník krátký, takže proč si nenechají jenom je a ty starší kusy nesešrotují - vždyť náklady na jejich údržbu musí být obrovské.

Takže zatímco v Evropě se jako vždycky hlavně kecá, v Pacifiku se dějí věci.

KLDR zase straší sousedy

Severokorejci na své cestě za dostižením a předehnáním všech odpalují jednu raketu za druhou a prokládají to atomovými výbuchy. Kim potom světu oznámí, jak si hrdí rolníci odtrhnou od úst poslední hrst rýže, jenom aby bylo dost peněz na podobné radovánky (rozuměj, kdo si neodtrhne dobrovolně sám, dostane na výběr, jestli tu kulku chce do levého nebo pravého ucha). Takže se Kim and his boys chovají jako obvykle - myslí si, že když zadupou, tak se svět po... a všechno jim dá. Jenomže se možná přepočítali. Jak se zdá, nakrklo to jak Rusy, tak Čínu, takže tam bude ještě veselo.

Japonci na nic nečekají a posilují svoje systémy včasného varování - prozatím nemají plnohodnotný protiraketový deštník, ale testy jejich systému AEGIS ve spolupráci se Sea Based Radarem v minulých měsících dopadly velmi slibně.

Američané mají v dostřelu Kimových raketek Aljšaku a ostrovy v Pacifiku. Zatímco na Aljašce už ABM je, na Havaji se právě instaluje pozemní radar + interceptory THAAD. Kromě toho Northrop Grumman dodal první dva satelity pro zaměřování trajektorií raket, teď jsou na Cap Canaveral a čekají na taxi na oběžnou dráhu.

Posílení prvků ABM v rámci Obamovy administrativy tak vyvažuje investice do posílení odstrašující síly jaderného arzenálu USA - takže se od snahy sestřelit kulku vracíme ke starému osvědčenému systému MAD - tedy vzájemně zaručené destrukce. Uvidíme, jestli to v případě Íránu bude fungovat, těm nejspíše nezáleží na tom, že budou zničeni, hlavně když velkému nebo malému Satanovi (pro neznalé jsou to USA a Izrael) dají co proto.

Blízký Východ - konec v nedohlednu

Nahlíženo optikou "Ne základnám a s nimi spřízněných think tanků" je s Izraelem beztak konec díky pokračující instalaci radaru na Negevu. XBR/GBR radar a jeho americká posádka se o to na 100% postarají - chudáci Izraelci tak mají na výběr zdechnout kvůli ozáření radarem nebo rukou okupantovou (tedy US vojáků).

Když už jsme v tomto regionu, tak bych se rád zmínil o tom, že Izraelci ještě pořád nemají efektivní obranu proti ostřelování kaťušemi, minomety atd. Tolik očekávaný systém Iron Cup a Iron Dome nabral další zpoždění, takže se mezitím rozhodli situaci řešit nákupem systému Phalanx, který se v podobném operační situaci osvědčil v Iráku. Podle vyjádření lidí od Rafael (to je garant celého projektu), se kterým jsem měl šanci mluvit na letošním IDETu, se jedná pouze o dočasnou náhradu, než to dodělají.

No uvidíme, náboj za pár dolarů bude likvidovat technicky velmi vyspělý interceptor Arrow za pár desítek tisíc dolarů - dobrý kšeft pro zbrojaře, ale ne pro vládu. Kocourkov tedy není jenom u nás. Situaci budeme dále sledovat, obzvláště proto, že Rayethon se chystá vylepšit Phalanx na laserovou obrannou věž.

Naštěstí se podle prozatím neověřených zpráv pokračuje ve vývoji Arrow 3, tedy plnohodnotného prostředku na ničení balistických raket, což vzhledem k sousedům lze Izraelcům jenom doporučit. Tohoto regionu se týká ještě jedná horká novinka - Izrael zintenzivňuje svoji snahu zablokovat dodávky systému S-300 do Íránu, stejně jako nakoupit F-35. Asi to nebude dnes, ani zítra, nejspíše ani tento rok, ale vypadá to na hromadný výlet pilotů IDF na východ za krásami íránských atomových zařízení.

Převzato z eMag.cz s laskavým svolením autora.