24.4.2024 | Svátek má Jiří


SVĚT: Politická klimatologie a klimatologická politika II.

17.7.2007

Jestli se domníváte, že na něčem tak ztrátovém jako alternativní zdroje energie, například větrné elektrárny, se nedá vydělat, mýlíte se.

Vydělají korporace, které (jak jinak) včas chytí správný vítr. I korporace se již dlouho dělí na ty „dobré“, pokrokové, a „zlé“, klimaskeptické a k životnímu prostředí nepřátelské. Jistě si myslíte, že ty zlé již znáte, jsou to hlavně ty energetické, které nechtějí dělat elektřinu z větru ale spalují uhlí nebo nukleární paliva. Ty hodné, myslí si prostý zelený pěšák, jsou ty, které provozují krajinotvorné ekologické větrníky. Ale není to tak jednoduché. Mezi ty dobré překvapivě patří třeba takoví olejářští giganti jako British Petroleum. Patřil mezi ně ještě nedávno, před tím, než jej korupční skandál přivedl k bankrotu, i nechvalně známý americký energetický gigant - Enron. Obě tyto firmy patří k průkopníkům větrné energie a ekologie. Enron, hned po tom, co jeho lobbisté protlačili kongresem legislativu, která mu zaručila návrat investic, postavil na dlouhou dobu největší větrníkovou elektrárnu na světě. Současnou největší postavil British Petroleum nedávno. Zlou korporací nadále zůstává Exxon, jehož pokání spojené s úlitbou ve formě nabídky sponsorství megakoncertů pro boj s oteplováním nebylo, stejně jako v případě autovýrobce Daimler-Chrysler, shledáno dostatečným, vyvolalo množství protestů strážců enviromentální čistot a nebylo přijato.

British Petroleum si ostatně minulý rok vysloužil další pochvalu environmentalistů. BP je majoritním akcionářem a managerem Aljašského ropovodu, který přivádí ropu z arktických ropných polí na severu Aljašky na jižní pobřeží, kde je nakládána do tankových lodí pro transport do „kontinentálních“ USA. Posledních čtrnáct let inspektoři vládní i jejich vlastní upozorňovali na korozi, nedostatky v údržbě a chaos ve vedení inspekčních knih. Ti nejodvážnější se s BP museli rozloučit.

A pak náhle, v srpnu 2006, se to stalo. Jak oznámila BP, inspekce „elektronickým krtkem“, mechanickým a elektronickým inspektorem, který projíždí ropovodem a odhaluje korozi a jiné bezpečnostní závady v ropovodu, zjistila, že potrubí je vážně korodováno a potřebuje okamžitou údržbu, která si vynutí zastavení provozu. Ropa přestala téci, ropovod byl v opravě. Tisk byl plný chvály ekologicky myslící korporace, která neváhá dát přednost bezpečnosti a péči o životní prostředí před ziskem.

Něco ale nebylo v pořádku. Koroze byla předmětem zpráv inspektorů po posledních čtrnáct let. Způsobila několik menších havárií, při kterých došlo k úniku, naposledy v únoru 2006. Navíc poslední zprávu o tom, že koroze již dostoupila rozsahu, který hrozí vážnou ekologickou katastrofou a vyžaduje okamžitý zásah, vydal vládní inspektor Dan Lawn druhého března. BP ale čekala do léta, do období nejvyšší sptřeby v Kalifornii a v jihozápadních státech USA, kdy ceny benzinu pravidelně stoupají.

A v tom je právě půvab bezchybného časování. Mezi březnem a srpnem BP dělala vše pro to, aby Dan Lawn ztratil svou práci vládního inspektora ropovodů. Neudělala ale nic pro Aljašský ropovod, který hrozil ekologickou katastrofou. Jak se později ukázalo, ten elektronický krtek, chlouba ekologicky myslící korporace, která investuje do nejmodernějších technologií pro ochranu životního prostředí, nebyl celých čtrnáct let, až do tak medializovaného „objevu“ koroze v srpnu 2006, nikdy použit.

A ta nezištnost, ta finanční ztráta?

Ceny surové ropy na letním Kalifornském trhu po oznámení výluky Aljašského ropovodu okamžitě vyskočily o 2,22 dolaru za barel. Spotřeba ropy a jejích derivátů v Kalifornii nepoklesla, chybějící ropu nahradila za vyšší cenu jiná firma, ARCO Oil. A hádejte, kdo je stoprocentním vlastníkem ARCA? Nemýlíte se, je to BP, která tak vydělala více peněz, než kdyby Aljašský ropovod zůstal v provozu. Kdyby byl opraven kdykoliv předtím, v zimě po havárii, nebo na jaře, jak vyžadovali inspektoři, výpadek by nezpůsobil nárůst ceny, ropy by byl i tak dostatek a BP by nejenom ztratila výdělek, ale musela by se smířit se ztrátou příjmů.

Ostatně stopy své péče o životní prostředí po sobě BP zanechala i jinde na Aljašce. Vzpomeňme si na havárii tankové lodi Exxon Valdez. Když ke katastrofě došlo, nebyly na místě havárie k disposici žádné potřebné nástroje. Měly být. Podle každoročně podávaných zpráv manažérů BP bylo v blízkosti katastrofy, v ropném terminálu na Bligh Island, povinné kompletní vybavení pro zásah v případě podobné nehody. Mělo být, ale nebylo tam nic. Nikdo neví, jak dlouho. Vyšetřovatelé místo něj nalezli čtyři ročníky falšovaných inspekčních zpráv a bezpečnostních deníků. Správcem terminálu odpovědným za provoz je hádejte kdo. Zpráva vyšetřovatelů zní, že za katastrofu, její rozsah a škody jí způsobené nese stejnou mírou odpovědnosti jak Exxon, který vlastnil nešťastnou loď, tak BP, díky jejíž nedbalosti a kriminální neodpovědnosti škody dosáhly takového rozsahu (díky absenci nástrojů k zachycení a likvidaci uniklé ropy bylo kontaminováno přes 2000 km aljašského pobřeží).

Nedejte se tím ale zmýlit a pamatujte si: Exxon špatný, BP dobrá.

Mezi ty dobré si od května 2006 můžete zapsat i největšího arabského vývozce ropy a největší Saudsko Arabskou korporaci Aramco. Ta v květnu oznámila na konferenci v Německu, která byla svolána pro jednání o Kyotském protokolu, že bude podporovat boj proti globálnímu oteplování. President Aramca, saúdský princ Abdullah Jumah oznámil konferenci, že „věří, že ropný průmysl může hrát aktivní roli ve vývoji a implementaci technologií potřebných pro budoucí výzvy“.

Saúdský „petrolejový princ“ neuvedl ani v čem má spočívat jeho nová aktivní role, ani jak ji chce Aramco naplnit. Rozhodně nezačne tak nešťastně jako Exxon, který se chtěl naivně zalíbit podporou rockového megakoncertu, z jehož výtěžku se má financovat nákup (množství jedovaté rtuti obsahujících) energii spořících zářivek. Za příklad si ale může vzít již zmíněné společnosti Enron a British Petroleum, nebo třeba Boeing, DuPont, International Paper, Lockheed-Martin, Maytag, 3M, Toyota, Whirlpool a aluminiový gigant Alcan, které se staly „dobrými“ a životnímu prostředí užitečnými potom, co se připojily k nevládní organizaci zvané „Business Environmental Leadership Council of the Pew Center for Global Climate Change“, která podporuje environmetalistické kauzy a přední světové enviromentální organizace. Pew Center, o kterém je málokdy slyšet, je jednou z nejvlivnějších NGO v environmentálním poli, protože spojuje svět velkého bynysu a velkých financí se světem environmentalismu a nevládních organizací a oběma světům přináší vzájemný prospěch.

Proto se nedivme, že ač jsou na první pohled podobné a ač pracují podobnými metodami ve stejných oborech podnikání, korporace jako British Petroleum je „dobrá“, zatímco organizace jako Exxon je „špatná“. A proč Exxon není a BP je vítán na Gorových rockových koncertech.

British Petroleum a Exxon

(dokončení zítra)

Poradce prezidenta republiky