16.4.2024 | Svátek má Irena


SVĚT: Plechovky plné červů kopnuté dopředu

4.7.2019

Stalo se na zasedání vládců světa v Ósace něco mimořádného, že bychom se mohli radovat, jak se nám snaží namluvit mnozí politologové?

Řečeno bez kudrlinek a na rovinu, dva hlavní aktéři odvolali, co slíbili, a potvrdili, že splní, co slíbili. Toť v kostce vše, co stojí za zaznamenání.

Nic se nevyřešilo

Americký president odvolal slib, že zabrání čínskému gigantu Huawei, aby nakupoval špičkovou počítačovou technologii v Americe, a mohl tak dále dobývat svět. Pro dobrou míru odvolal slibované další zvýšení dovozní daně na čínské výrobky

Čínský president odvolal slib, že zabrání americkým firmám nakupovat čínské vzácné rudy, aby mohly vyrábět technologické divy, jako jsou nosiče pro rakety s atomovou hlavicí. Pro dobrou míru odvolal omezení na dovoz amerických zemědělských výrobků.

Oba státníci slíbili, že dodrží svůj slib, že obchodní spory budou řešit u jednacího stolu a ne celní střílečkou. Už jsme to párkrát slyšeli, burziáni zajásali, Dow Jones poskočil a komentátoři si nasadili růžové brýle, když bušili do klávesnice. Přitom se nic nevyřešilo, problémy se pouze zakonzervovaly. Dá se obrazně říct, že Si s Trumpem kopli plechovku plnou červů dopředu. Než k ní zas dojdou, červi v ní už třeba nebudou. Zázraky se staly. Píše se o nich v Bibli, a ta není fejk.

Nic neproniklo

Co opravdu víme o tête à têteTrumpa a Putina? V té krátké chvíli, po kterou novináři mohli s nimi pobýt v místnosti, zaslechli, jak si jeden druhému na ně stěžují.

„Zbavit se jich. Falešný tisk,“ pravil Donald svým úsečným způsobem, „v Rusku problém nemáte.“

„Ale máme,“ pravil Vladimír anglicky pomíjeje tlumočníka. „U nás je to stejné.“

A to je zhruba vše, co z jejich rozhovoru, který trval půldruhé hodiny, uniklo. Ostatní jsou dohady.

Šťouchance

Svému hostiteli premiérovi Abemu věnoval Trump jen malou půlhodinku, což si novináři vyložili jako známku neshody. Japonský premiér jim pak pracně vysvětloval, že americký president celou tu dobu mluvil o obchodu a Severní Koreji, ale o zrušení Smlouvy o bezpečnosti s Japonskem nepadlo ani slůvko. Trump totiž tuto možnost nakousl v nedávném televizním rozhovoru pro Fox News, když reprízoval svůj letitý názor, že pokud jde o bezpečnost, Japonsko je „vyžírka“, co se veze za vozem. V případě třetí světové války bude stát nečinně stranou a na televizi značky Sony sledovat, jak Amerika bojuje. Není to jeho první šťouchanec do Tokia - podle něho také málo přispívá na americkou armádu hostující na Okinavě - a vzniká otázka, kolik takových šťouchanců Tokio může vydržet.

Evropa spasitel planety?

Na oficiálním jednacím pořádku nechybělo, jak jinak, oteplování Země. Mnoho slov, mnoho názorů. Trump nakonec prohlásil, ať si kdo udělá, co chce, ale bez nás, bez Ameriky. Čína dostala na pařížské konferenci o ovzduší dispens, nemusí až do roku 2030 nic dělat. Rusko považuje za důležitější a naléhavější zvyšovat obranyschopnost a výkonnost národního hospodářství. Indie si vymohla výjimku, protože víc jak miliarda jejích obyvatelů má také právo na lepší zítřky a zelená cesta je příliš nákladná. Rozumí se samo sebou, že tato výjimka se vztahuje také na Afriku a Latinskou Ameriku.

KádejHomu zbyl Černý Petr v ruce? No přece nám, Evropanům. V závěrečné deklaraci G20 stojí, co všechno máme udělat pro záchranu Země.

Proč liberalismus upadá?

Zaznamenejme ještě, že krátce před zahájením schůzky G20 Putin poskytl Lionu Barberovi, vedoucímu redaktorovi londýnského Financial Times, rozhovor, který tento vlivný deník okamžitě uveřejnil pod titulkem „Liberální idea je mrtvá, prohlašuje Putin“.

Ruský president se staví do role jak analytika, tak obhájce nacionalismu a populismu, který se jeví být následníkem liberalismu na Západě. Proč liberalismus selhává? Jednou z hlavních příčin je, že „liberální elita se odtrhla od lidu a dostala se do střetu se zájmy většiny obyvatel… (liberálové) nemůžou jednoduše už nikomu něco diktovat, jak se o to pokoušeli v nedávných desetiletích.“

Další významnou příčinou je neschopnost čelit krizi našeho věku: masové a ilegální imigraci. Putin připouští, že je humánní pomáhat těm, kdo mají problémy způsobené domácími politickými problémy. „Ale co se stane se zájmy vlastních obyvatel, když počet migrantů mířících do západní Evropy není pouhá hrstka, nýbrž statisíce?“ Vládnoucí liberální idea navíc „předpokládá, že migranti mohou zabíjet a znásilňovat beztrestně, protože jejich práva jako migrantů musí být chráněna.“

Na otázku, zda Angela Merklová udělala chybu, když pozvala Afričany do Německa, odpověděl:

„Kardinální chybu.“

Šou na 38. rovnoběžce

Putinovy názory se v Evropě (Česko vyjímaje) a Americe dostaly na první stránky novin a vyvolaly vášnivé debaty. Klevetivé jazyky tvrdí, že Trump, který nesnáší nebýt středem pozornosti, chtěl Putinovi publicitu ukrást. Proto prý navrhl Kimovi III. setkání v Panmundžomu, kam měl po G20 přijet. Časově to souhlasí, ale byl to předem promyšlený tah.

Donald Trump se před časem svěřil členům svého štábu, že každý den v Bílém domu je pro něho jako jedno pokračovaní reality šou, ale že své presidentování hodlá inscenovat on sám. Panmundžon bylo divadelní představení v jeho režii. Nasvědčuje tomu skutečnost, že neměl po boku ministra zahraničí Mika Pompea, jak by se patřilo, ale Tuckera Carlsona, mediálního poradce a moderátora televize Fox.

Kulisa demilitarizovaného pásma stěží mohla být víc symbolická a president Trump větší světovou hvězdou, než když udělal historický krok přes 38. rovnoběžku, krok přes práh, který žádný z jeho předchůdců nepřekročil.

Televizní záběry a fotografie, které jsme mohli vidět, jsou působivé, ale o ničem jiném než o vzpomínkové události nevypovídají. Donald s Kimem se na hraniční čáře v Panmundžomu pouze znovu dohodli, že se dohodnou.

„Nespěcháme,“ řekl americký president, „chceme to udělat správně.“

Další plechovka plná červů byla kopnuta dopředu. Ale třeba Pámbů, ať už je to kdokoli, učiní, že ji nebude zapotřebí otvírat.

Psáno pro televizi Prima