19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Otázky v případu íránského jaderného vědce

21.7.2010

Minulý týden se ze Spojených států vrátil do Íránu jaderný vědec Šahrám Amirí, jehož zmizení a opětné objevení je stále obestřeno záhadou. Sám tvrdí, že byl vloni při pouti do Mekky unesen americkými agenty. Washington však zdůrazňuje, že Amirí zběhl dobrovolně. Íránský vědec se zničehonic objevil na pákistánském velvyslanectví ve Washingtonu a prohlásil, že se chce vrátit domů. Předcházelo tomu několik rozporuplných videonahrávek, z nichž první vypadala, jako by byla pořízena v internetové kavárně, a Amirí na ní tvrdí, že ho v Saúdské Arábii unesli saúdští a američtí agenti. Na druhé zase spokojeně líčí, že studuje ve Spojených státech a dělá si doktorát. A na třetí říká, že utekl americkým agentům a že předcházející video bylo zfalšované.

Agentura Reuters cituje nejmenovaného amerického představitele, podle kterého se zpravodajské služby od vědce dozvěděly vše, co chtěly. „My máme užitečné informace a Írán má Amirího, tak kdo získal víc?“ prohlásil tento činitel pod podmínkou anonymity. Podobné výroky a agenturní zprávy však mohou Amirímu značně uškodit. Je pravděpodobné, že ho íránský režim k návratu přiměl vydíráním a výhrůžkami, protože v Íránu žije jeho žena a dítě. Pokud ho obviní z vlastizrady, skončí vědec v cele smrti jako mnoho dalších Íránců.

Podobný účinek může mít i zpráva amerického listu Washington Post. Podle ní dostal Amirí za své citlivé informace o íránském jaderném programu víc než pět milionů dolarů. Nemusí je sice vracet, když se rozhodl vrátit do Íránu a ukončit spolupráci se CIA, ale také k nim nebude mít přístup. Vysoká částka je odrazem hodnoty informací, které vědec Američanům poskytl, řekl jiný americký činitel. Deník zprávu zveřejnil, přestože připouští, že Amirí se pro návrat zřejmě nečekaně rozhodl ze strachu o svou rodinu. Podle něj jeho rozhodnutí americké činitele překvapilo, protože „Amirí se CIA spolupracoval déle než rok“.

A jako by se američtí novináři rozhodli Amirího zlikvidovat, napsal New York Times, že vědec byl informátorem CIA řadu let. Podle dalších nejmenovaných činitelů Američanům prozradil detaily o tom, jak se teheránská univerzita stala centrem íránského jaderného programu, ještě v době, kdy žil v Íránu. Byl jedním z hlavních informačních zdrojů, o které se CIA v otázce íránského jaderného programu opírala, a dodal Spojeným státům „významné a původní“ informace o íránských jaderných tajemstvích. New York Times také potvrdil americkou verzi, že Amírí vycestoval do Saúdské Arábie, odkud ho američtí agenti dopravili do Spojených států. Vědec se usadil v Arizoně, uvedl list.

Pouze agentura AP upozorňuje, že Amirí možná prožije zbytek života ve strachu. Navzdory grandióznímu přijetí, kterého se mu v Íránu dostalo, jej totiž velmi pravděpodobně čeká intenzivní vyšetřování a nepříjemné výslechy. Bývalý analytik CIA Paul Pillar je přesvědčen, že ho íránské úřady budou udržovat v nejistotě a pochybnostech o vlastním osudu. „Z íránského pohledu je Amirí zrádce, a kdyby se úřadům nehodil k propagandistickým účelům, byl by touto dobou už oběšen nebo zastřelen,“ soudí Pillar. Informace, které o Amirího spolupráci se CIA zveřejnili američtí činitelé, značně zkomplikují jeho tvrzení, že byl unesen a Američané z něj dostali utajované podrobnosti mučením.

Podle Pillara zatím Amirí nepřišel s žádnou teorií, jak svým domnělým únoscům unikl, jak nahrál řadu protichůdných videozáznamů, jak se dostal na pákistánské velvyslanectví ve Washingtonu ani proč ho Američané nechali odletět ze země. „Je nepravděpodobné, že by mu Íránci uvěřili,“ soudí analytik. „Jeho verze má řadu děr a Íránci nejsou tak hloupí, aby je neviděli.“ Dokonce i íránský ministr zahraničí řekl poněkud skepticky stanici BBC, že „íránské úřady musí nejprve zjistit, co se vlastně stalo, a teprve pak se uvidí, jestli je Amirí hrdina, nebo ne“. Pillar varuje, že vědcova propagandistická hodnota časem klesne a Amirí bude čelit čím dál tvrdším otázkám. Nepochybně bude také držen v domácím vězení. Prostor k manévrování bude mít přitom malý, protože v Íránu žije jeho žena a syn. To byla podle analytika také páka, kterou Íránci přiměli vědce k návratu.

Oslovení odborníci připomínají podobný případ agenta sovětské KGB Vitalije Jurčenka, který zběhl do Spojených států v roce 1985 a pouhé tři měsíce nato se vrátil do Sovětského svazu. Také Jurčenko tvrdil, že ho agenti CIA omámili drogami a mučili. Jurčenkovi se podařilo uprchnout na sovětské velvyslanectví ve Washingtonu. I on uspořádal široce medializovanou tiskovou konferenci a stejně jako Amirí tvrdil, že mu Američané nabídli vysokou finanční částku, když zůstane na Západě – v jeho případě to byl jeden milion dolarů. Jurčenkův případ však brzy vyvanul. I Amirí přestane být zanedlouho terčem zájmu veřejnosti, myslí si další bývalý důstojník CIA Joseph Wippl. Je přesvědčen, že Íránci „nechají vědce žít, ale Amirí si občas nebude jistý, jestli je to dobrý nápad“, uzavírá AP.

Zbrusu novou hypotézu nabídl v neděli britský Telegraph – Amirí je dvojitý agent a Írán ho schválně nastrčil, aby Američanům sděloval zavádějící informace. Podle deníku si to myslí CIA, protože považuje vědcovo počínání za krajně podivné. Ukázalo se totiž, že Amirí byl jedním ze zdrojů, které přispěly ke kontroverznímu závěru amerických zpravodajců v roce 2007, že Írán svůj zbrojní jaderný program zastavil. Dalším důvodem, který zavdal příčinu k pochybnostem, je fakt, že Amirí vůbec podnikl pouť do Mekky. Kdyby byl nositelem tak citlivých informací o jaderném programu, íránské úřady by ho nepustily samotného do ciziny. A kdyby chtěl vědec v pozici amerického agenta skutečně zběhnout, nezanechal by v Íránu svou rodinu, myslí si americká CIA.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6