25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Nálet na Merkelovou překvapil

2.10.2013

Technologický pokrok zasahuje do našich běžných životů víc, než si mnohdy dokážeme připustit. Poslední perličkou, která tak říkajíc "obletěla svět", je obtěžování německé kancléřky Angely Merkelové dálkově ovládaným vrtulníkem.

Angela Merkelová se mile usmívala, když jí při předvolebním shromáždění letěl přímo do tváře dálkově naváděný miniaturní vrtulník. Buď má s podobnými hračkami zkušenosti, anebo se jí profesionální úsměv vtiskl do obličeje.

Ne všichni přítomní na tribuně se tvářili blahosklonně. Před pěti lety v Iráku hodil novinář Muntadar Zajdí na tehdejšího amerického prezidenta George Bushe těžkou vojenskou botu, z naší nedávné historie si vzpomeneme na vaječný útok na Madeleine Albrightovou, při kterém za spící ochranku efektivně zaskakoval rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Buď jak buď, v neděli se nic nestalo, plastový vrtulníček byl vybaven kamerkou, majitel si chtěl Merkelovou vyfotit z neobvyklého úhlu a na pokyn ochranky přiměl stroj k přistání, byť ne právě elegantnímu. Případ přesto vzbudil pozornost, ani ne tím, co se fakticky stalo, ale tím, co by se eventuálně stát mohlo a co se třeba někdy stane.

Soudě podle fotografií, šlo skutečně o hračku, nejspíš o výrobek Parrot. Je určen dětem od 14 let, dětem movitějších rodičů, protože stojí na našem trhu osm tisíc. Má čtyři elektricky poháněné vrtule a nese miniaturní kameru schopnou natáčet video a pořizovat fotky. Je ovládán chytrým mobilním telefonem s operačním systémem iOS nebo Android přes wi-fi a je schopen s ním udržovat kontakt do padesáti metrů. Ve vzduchu ho baterky udrží dvanáct minut, píše se v prospektu, v praxi to bude o něco méně.

Podobných výrobků je na trhu víc, i za cenu nižší, než je Parrot, a v tomto smyslu bude incident brzy zapomenut, jenom ochranka u vchodu možná dostane pokyn sledovat příchozí, jestli nemají pod bundou helikoptéru.

Vzdušní špioni

Ve skutečnosti jde jen o špičku ledovce, jednu odnož velmi významného a dynamického odvětví současné letecké techniky. Z parametrů Parrotu je zřejmé, že valné praktické použití nemá. K dispozici jsou i jiná zařízení. Osobní zkušenost mám s dálkově řízenou miniaturní helikoptérou dováženou do Česka firmou Telink. Šlo o čínský výrobek DJI S800, taktéž na elektrický pohon. Je řízen rádiem a v otočném závěsu má dálkově řízený plnohodnotný fotoaparát. Jeho typická pracovní výška je kolem sta metrů, je vázán letovými předpisy. Jenže právě to je výška, kam tytéž předpisy omezují provoz lehkých pilotovaných letadel. Cena kompletního zařízení je kolem čtyř set tisíc.

Od této hranice se pak odvíjejí parametry létajících strojů využívaných především ozbrojenými složkami. V češtině se pro ně ujalo slovo "dron". Označuje širokou škálu bezpilotních létajících strojů, určených k nejrůznějším úkolům. Pro vojenské účely jsou to především tři hlavní směry. Vojáci používají výzkumné drony, dále pak bojové – vybavené nějakým ničícím zařízením – a klamné, které na sebe svádějí protivníkovu palbu nebo jeho zaměřovací systémy. Rozpětí technického řešení je obrovité a mohli bychom do této rodiny zahrnout i bezpilotní letouny, které se tak osvědčily v boji proti terorismu. Jsou to skutečně ptáci zabijáci, schopní najít a zlikvidovat vytipovanou konkrétní osobu a tím minimalizovat vedlejší škody – a hlavně nechtěné oběti. Je tedy méně tragédií, jež jsou neblahým průvodním jevem všech ozbrojených konfliktů lidských dějin.

Aktuální ozbrojené konflikty daly vývoji těchto zařízení obrovský impulz. Zejména konflikty na Blízkém východě nemají koncept klasických válek dvacátého století. Zmizela frontová linie v tradičním smyslu. Válčící strany jsou vybaveny mobilními jednotkami s obrovskou ničivou silou. A co je podstatné, počítá se s propagačním působením na světové veřejné mínění, které bývá už od dob šarvátky Davida s Goliášem příznivěji nakloněno tomu údajně slabšímu, často i bez ohledu na to, co je to za spratka.

V těchto podmínkách se mění i charakter průzkumu. Infiltrace do specifického a často i velmi primitivního a uzavřeného území je nemožná. Není to tak dávno, kdy takzvané chytré bomby naváděli na cíl značkaři, tedy lidé, kteří pronikli na území vybrané k útoku a nakladli na určená místa zařízení, s nimiž takzvaně chytrá, tedy směrově ovladatelná bomba, komunikovala.

I tyto úkoly jsou na sebe schopny převzít drony. Do médií pronikly informace o přípravách amerického útoku na Asadovy vojenské opěrné body. Mělo jít o přísně cílené údery bezpilotních létajících strojů, naváděných na cíle mimo jiné i pomocí dronů. Efektivita dronů je o to větší, jelikož od určité výšky letu jsou prakticky nezjistitelné a obrana proti nim je velmi problematická.

A co soukromí

Technologie vojenských bezpilotních letounů má svou dlouhou historii, sahá do první světové války a za druhé války samozřejmě německé V1 patřily k nejstrašnějším zbraním své doby. Současné "rakety s plochou dráhou letu" – jde o nešťastný překlad, jsou to samozřejmě letouny s nízkou letovou hladinou – na německé V1 ideově navazují. Ovšem ten legrační incident s Merkelovou upozornil na to, že se cosi nového vkrádá i do našeho civilního soukromého života.

Není to poprvé, kdy technická inovace ohrožuje soukromí. První byl v tomto ohledu dalekohled a bezpochyby do této kategorie patří přístroje pro noční vidění. Miniaturní špionážní letadélka mohou znamenat zásadní průlom do soukromí občana. Heslo "můj dům, můj hrad" je směšné, když vám může kdykoli nakouknout přes váš vysoký plot mašinka koupená za pár šupů v Tesku.

Je to paradoxní vývoj. Díky urputnému úsilí aktivistických bojovníků bez rizika se podařilo ve veřejnosti vypěstovat někdy až hysterickou nedůtklivost vůči skutečnému, ale i fiktivnímu narušení soukromí. Stačí připomenout tahanice kolem zobrazení městských ulic na internetových mapách Googlu. V obzvlášť rozčilených zemích, zejména mnohde ve Spojených státech, je skoro nemožné jen tak fotit na ulici, protože se kdykoli může vyloupnout z davu rozčilený občan a napadnout vás za narušení jeho federálních práv. Do této atmosféry teď vlétají stroje, které se mohou zjevit odkudkoli, řízeny kýmkoli neviděným, třeba přímo nad vaším bazénem, kde trávíte chvíle... jakkoli. A nelze pochybovat o tom, že tyto hračky budou rok od roku výkonnější, vydrží ve vzduchu déle, budou mít lepší fotoaparáty a dosah nutný k ovládání bude delší.

Buďme optimisty: možná přijdou na trh stíhací drony vybavené laserovými kulomety a jimi intimitu svého bazénu ochráníte.

LN, 30.9.2013