19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Máme se na co těšit

8.4.2011

Dne 5.dubna na silnici spojující egyptský Port Said a sudánský přístav Port Sudan, zasáhla jedoucí Hyundai Sonátu obsazenou dvěma muži raketa. Oba cestující byli zabiti. Cílem útoku byl zástupce Hamásu v Sudánu, který koordinoval pašování iránských zbraní přes Egypt do Gazy. Jeho posledním úkolem, který vyprovokoval útok, bylo zorganizovat přepravu yperitu a munice s nervovým plynem, kterou íránští nákupčí Hamásu a Hizballáhu nakoupili od rebelů v Benghází. Náklad těchto zbraní hromadného ničení byl určen pro Gazu a Libanon. Ač se k útoku se nikdo nepřihlásil, sudánský ministr zahraničí obvinil Izrael. Také všechny nepřímé důkazy nasvědčují, že útok provedlo izraelské bezpilotní letadlo.

Prameny blízké Mossadu už delší dobu uvádějí, že rozvědka Íránských revolučních gard řídí v Port Sudanu rozsáhlou výzvědnou residenturu. Kaddáfího tvrzerní, že rebelové jsou ve spojení s Al-Kajdou, doposud nebral v Evropě nikdo vážně. I když zrovna nemusí jít o Al-Kajdu, je transfer chemických zbraní ukořistěných bengházskými rebely do rukou Hamásu a Hizballáhu pod záštitou a za peníze Teheránu neméně vážnou hrozbou. Nejen pro Izrael. Jsem zvědav, co na to elysejský Napoleonek.

Podle izraelských pramenů prodali rebelové palestinským zbrojířům 2000 dělostřeleckých nábojů s yperitem a 1200 náboji s VN za několik milionů dolarů. Izraelská rozvědka s pomocí amerických agentur sledovala transport pod ochranou iránských komand z východní Libye do Súdánu, kde je munice zatím někde uskladněna. Přesné místo zřejmě není známo. Také není jasné, zda-li byla munice transportována v komponentech nebo zkompletovaná. Není vyloučeno, že náplně nervového plynu byly určeny jako hlavní zbraň pro bezpilotní prostředky, které nedávno Hizballáh dostal od Íránu. Podporou rebelů se Teherán prostřednictvím Hamásu a Hizballáhu dostal k chemickým zbraním, aniž by se otevřeně namočil. Začatkem března, krátce po vypuknutí povstáni v Benghází, dorazila do města tajná íránská vojenská delegace a nabídla vůdcům rebelů podstatné částky za celý sklad chemických bojových látek. Rebelové údajně přidali i neznámé množství různých typů protiletadlových raket.

O tom, že Američané berou hrozbu vážně, svědčí i slyšení velitele US NATO sil, admirála Jamese Stavridise, který před senátním výborem prohlásil, že existují nepřímé důkazy o přítomnosti islamistických teroristických organizací na straně libyjských rebelů. Zdroj informací admirál pochopitelně neuvedl, ovšem poslední vývoj ukazuje, že nešlo jen o plané domněnky.