19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Krvavé uhlíkové odpustky z Ugandy

30.9.2011

climate gate

Klimatičtí uprchlíci opravdu existují. Ale nevyhnala je nepřízeň počasí. Byli vyhnáni z domova, protože stáli v cestě bojovníkům proti globálnímu oteplování.

ranger

Obrázek: Po zuby ozbrojený ranger eskortuje technika výsadby stromků na plantáži UWA-FACE v Mount Elgon National Park Zdroj

Ošklivá tvář alarmismu

Také jste mysleli, že na sázení stromků nemůže být nic špatného?

"Přišli za bílého dne a začali střílet," říká Ezera Wandeka, 72letý farmář, který kdysi žil uvnitř hranic dnešního Mount Elgon National Park, a vzpomíná, co se stalo před 15 lety, když ugandští ochránci přírody zapálili jeho dům a vystěhovali jeho i další farmáře z jejich půdy. "Mohli jsme jen utíkat." Wandeka dodnes má vlastnické dokumenty ke svým pozemků v ohořelé růžové složce, kterou zachránil z plamenů. Býval jedním z nejbohatších členů své komunity, býval náčelníkem a vlastnil 26 krav. Dnes patří k nejchudším.

O co jde? V 90. letech Holandská energetická společnost zřídila nadaci FACE (Forests Absorbing Carbon-dioxide Emissions Foundation), jejímž úkolem bylo obnovit les na obvodu národního parku Mt Elgon. Nadace za výsadbu stromů chtěla získat peníze z programu OSN na boj s globálním oteplováním.

Celý projekt začal s cílem vynahradit (offset) emise z plánované 600 MW uhelné elektrárny v Nizozemí tím, že se v Africe vysází tisíce hektarů stromů, které budou pohlcovat CO2. Firma za to získá kredity v rámci systému OSN zvaného CDM (Clean Development Mechanism). Kredity pak prodali firmě GreenSeat (viz), což je nizozemský překupník s odpustky, který má hlavně západní klienty. Prodává odpustky leteckým společnostem. GreenSeat spočítala, že emise CO2 z cesty letadlem z Frankfurtu do africké Kampaly se dají vykompenzovat zasazením 66 stromů za cenu pouhých 28 dolarů.

Nádhera. Potíž je, že aby se v Ugandě mohly sázet stromy vydělávat klimatické odpustky, byli odsud násilím vyhnáni lidé.

Timothy Byakola z ugandské nevládní organizace Climate and Development Initiatives říká: "Když byl Mount Elgon v roce 1993 vyhlášen národním parkem, lidé kteří žili v jeho hranicích ztratili všechna práva. Vláda je z parku vystěhovala bez jakékoli kompenzace – to je jasné porušení ugandské ústavy."

David Wakikona, člen samosprávy v okresu Manjiya řekl reportérům New Vision v červnu 2004 "Hranice byly vyhlášeny jednostranně, o domov přišlo přes 10 000 lidí. Ochránci parku jsou velmi militarizovaní, zabili přes padesát lidí. Lidé mají pocit, že vláda pokládá lidi za něco méně než zvířata."

V roce 2005 nejvyšší soud Ugandy rozhodl, že Benetové (jinak též "Ndoroboro") jsou domorodé obyvatelstvo a že vyhnání bylo neoprávněné. Farmáři si to vyložili tak, že půda je zase jejich. Vrátili se, pokáceli stromy zasazené nadací a začali zase farmařit. Půl milionu stromů zasazených nadací padlo k zemi. Ochránci přírody (Ugandan Wildlife Autority) se rozzuřili. Dochází k násilným střetům. Wandeka a jeho lidé tvrdí, že ochránci lidi bijí a mučí je. I ochránci hlásí zranění a oběti.

Ekolog Chris Lang, který o situaci napsal zprávu, kritizoval FSC, že tomuto projektu udělila certifikaci. Forest Stewardship Council (FSC) je mezinárodní organizace, která udílí certifikát těm producentům dřeva, kteří citlivě dodržují lidská práva a zásady ochrany přírody. Něco jako jsou certifikáty ISO.

Stephan Faris. The other side of carbon trading. CNN Money 30.srpna 2007

Chris Lang. Uganda: Notes from a visit to Mount Elgon. 2006

Wambi Michael. Carbon Trading Scheme Pushing People off Their Land. 25.září 2009

Zpráva OXFAM 2011

Ugandská vláda se ale nijak nepoučila. V roce 2005 dala britské společnosti New Forest na padesát let licenci na sázení stromů ve třech okrscích. Firma očekává, že na boji s globálním oteplováním může vydělat až 1,8 milionu dolarů ročně. V cestě stál ale jeden drobný problém. Na území, kde firma chtěla sázet stromy, žili lidé.

Podle zprávy (PDF), kterou vydala v září 2011 OXFAM, v letech 2008-2010 více jak 20 000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů, aby na jejich území (konkrétně teritorium Mubende a Kiboga) mohla britská společnost New Forest Company vysázet stromy.

Zpráva OXFAM uvádí příklady mnohých osobních tragédií.

"Přišel jsem o svou půdu. Nemám nic. Půda byl celý můj život. Nemám žádná práva. Jako bych ani nebyl lidská bytost," říká otec osmi dětí z Mubende.

Augustin Allen, 52 let, má devět dětí. "Můj otec bojoval za Brity v Egyptě za Druhé světové války. Doslechl jsem se, že v Mubende se přiděluje země válečným veteránům. V roce 1997 jsem tedy předložil válečné dokumenty svého otce a dostal jsem 31 akrů." Teď zase o všechno přišel. Když se lidé snažili zorganizovat, policie rozehnala schůzi slzným plynem. Při nuceném vystěhovávání "posekali naši úrodu, spálili a zničili naše domy," říká Allen.

Paní Naiki Apanabang rovněž dostala tuto půdu jako ocenění za služby jejího dědečka, který bojoval za Brity v Druhé světové válce. "Vojáci nás zmlátili. Zbili i mého muže a zavřeli ho do vězení."

V lednu 2008 president Ugandy pan Museveni vyhlásil firmu New Forest investorem roku (viz).

Josh. Kron. In Scramble for Land, Group Says, Company Pushed Ugandans Out. New York Times 21.září 2011

Matt Grainger, Kate Geary.The New Forests Company and its Uganda plantations: Oxfam Case Study. 21.září 2011

Keňa

S národním parkem Mt.Elgon souvisí i další vlna násilí, tentokrát na území Keni.

Vláda rozhodla, že zdejší les Chepkitale se má přeměnit na přírodní rezervaci. Místní obyvatelé tedy byli vysídleni. Samozřejmě násilím. Například Ogiekové, lovci-sběrači (přezdívaní též "ndoroboro"). V dnešní době paradoxů i lovci-sběrači mají webové stránky http://www.ogiek.org/ Tam se píše: "Ogiekové bojují, aby mohli zůstat v zemi svých předků. Bývalá vláda se snažila vysídlit nás z lesů, údajně v zájmu ochrany přírody. Ale Ogiekové neohrožují přírodu, naopak jsou odnepaměti opatrovníky lesa."

Odsunuté kmeny dostaly náhradní půdu v okrese Chebyuk. Přesídlování se provádělo v několika fázích, začalo už před desítkami let.

I místní kmeny Sabaot, konkrétně klany Soy a Mosop, byly z Mt Elgon postupně vysídleny a dostaly nové pozemky v oblasti Chebyuk (viz). V posledních letech tu však vznikají spory o rozdělení pozemků. Půda klanu Soy je přidělována jiným klanům. Domorodci z většinového klanu Soy se proto rozzuřili a vytvořili ozbrojené milice SLDF (Sabaot Land Defence Force). Vláda se snaží povstání potlačit. Je už přes pět set mrtvých. Více jak padesát tisíc lidí přišlo o domov.

Ex-PC blames wars in Elgon on politics. Sunday Nation. 25.září 2011

Tady sídlí Eko-program OSN

Ve světle těchto událostí získává zcela nový rozměr známý výrok Římského klubu, že "naším skutečným nepřítelem je lidstvo" (The real enemy then, is humanity itself). Boj proti změnám klimatu by se opravdu mohl stát válkou vedenou proti lidem. Ne proti nějaké konkrétní skupině lidí (kulaci, židi), ale tentokrát proti lidem obecně.

Lidé by se měli uskrovnit. A ne bezbřeze konzumovat a sobecky spotřebovávat přírodní zdroje. Až příliš snadno takové módní fráze vypouštíme z úst. Málokdy si ale uvědomujeme, jak takové uskrovňování může vypadat. Chtěli byste, aby vás někdo přišel takto uskrovnit?

Mt. Elgon je na hranicích Ugandy a Keni. Čirou náhodu v Nairobi v Keni sídlí od roku 1972 ekologický program OSN, zvaný UNEP. Jeho zakladatel Maurice Strong, člen zmíněného Římského klubu, si místo New Yorku za sídlo vybral tento odlehlý kout planety. Výše uvedené události se dějí pár hodin jízdy džípem od kanceláří UNEP.

Uganda

I vy budete přispívat na genocidu

V nadcházejících letech chce EU nařídit leteckým společnostem, aby si klimatické odpustky kupovaly povinně. Zvýší se o to cena letenek, už od roku 2012, poděkujte našim poslancům. Viz "Poslanci přehlasovali Klause s emisními povolenkami" (květen 2010).

Možná vás potěší, že tak budete povinně přispívat na výsadbu stromků. Možná vás naopak vyděsí představa, že tím přispíváte na vyhánění a vraždění celých kmenů.

Pokud chcete lidem v Ugandě, kteří se stali obětí války proti změnám klimatu, nějak pomoci, můžete využít třeba programu Adopce na dálku, kterou organizuje Arcidiecézní charita Praha http://www.charita-adopce.cz/databaze.php3

******************************************************

(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.