19.6.2019 | Svátek má Leoš


SVĚT: Kde je Asia Bibiová?

27.2.2019

Poslední zprávy říkají, že stále v Pákistánu. Tam sice unikla oprátce za čin, který nespáchala (rouhání proti Prorokovi), ale do bezpečí v zámoří se zatím nedostala. Z bezpečnostních důvodů je držena na tajném místě.

Jednu z posledních zpráv o ní přinesla agentura AP 9. února. Říká, že Asia je stále v Pákistánu:

Bibi

Jenom letmo připomeňme, že Asia je pákistánská katolička. V roce 2009 byla obviněna z blasfemie (rouhání) a odsouzena k trestu smrti. Pravomocně osvobozena byla až letos koncem ledna.

Fanatičtí pákistánští islamisté přesto usilují o její život a jejich nejvyšším cílem je stažená oprátka na krku této nevinné ženy. Proto ji tamní vláda musí chránit – tomu lze rozumět a je to v pořádku.

Je tu ovšem ještě jeden aspekt věci. Je zřejmé, že Asia nemůže žít v Pákistánu trvale. Mimo jiné proto, že ačkoli je formálně svobodná (myšleno ve vztahu k oné kauze, jinak jde o vdanou ženu), svobodně žít nemůže, protože ji všude čeká smrtelné nebezpečí – například vražedný lynč. Kromě toho: současná „ochranná vazba“ je svého druhu vězení. Aman Ullah, který je jakousi spojkou mezi Asií a evropskými diplomaty sledujícími její příběh, s ní hovořil po telefonu 8. února a vypověděl, že žije zavřená v jedné místnosti v přístavním městě na jihu země. Dveře se otevřou pouze v době vydávání stravy. Dvakrát denně může telefonovat – nejčastěji hovoří se svými dcerami, které už dostaly azyl v Kanadě. Důležitý „detail“: podle Ullaha je s Asií také její manžel.

Agentura AP přináší také oficiální pohled na její současnou situaci, jehož autorem je federální ministr informací Fawat H. Chaudhry. Ten to vidí takto: Paní Bibiová žije se svojí rodinou a pro její bezpečnost jí byla poskytnuta potřebná ochrana. Po propuštění z vězení je svobodnou občankou a může se pohybovat kdekoli v Pákistánu i v zahraničí.

To je ale zjevně pouhá teorie – to s tím volným pohybem.

Asia při telefonickém kontaktu Amanu Ullahovi řekla, že ochranka, která dbá o její bezpečí, jí nedokázala vysvětlit, proč musí žít stále v takovémto omezení.

Formálně proto, aby byla chráněna, to je zřejmé – zřejmé je ale i to, že se pomalu a jistě začínáme pohybovat v bludném kruhu. Jasné totiž není, proč zůstává ve své zemi a není jí umožněno připojit se ke svým dcerám v Kanadě, která jí nabídla azyl.

Jsem si jist, že by pákistánské tajné služby ve spolupráci s kanadskou stranou dokázaly zorganizovat její bezpečný odlet do zámoří. Proč se tak neděje? Anebo pokračují horečnatá vyjednávání mezi oběma zeměmi a my o nich jen nevíme?

V každém případě s každým dnem, kdy se nic neděje, stoupají obavy všech nás, kdo její úděl pozorně sledujeme. Nemůžeme víc než čekat, modlit se – a doufat.

Byla by vrcholná tragédie, kdyby nevinná Asia Bibiová po všech peripetiích, jimiž prošla (osm let v cele smrti), měla nyní přijít k jakékoli úhoně. Jenom proto, že ji úřady nedokázaly uchránit před nenávistnými fanatiky. Už samotný fakt, že je nyní omezena na svobodě, byť víme proč, nás přivádí k přesvědčení, že je načase, aby její neuvěřitelná kauza co nejrychleji a jednou provždy skončila.

Stejskal.estranky.czDiskuse


J. Jurax
19:03
27.2.2019

J. Kanioková
18:10
27.2.2019

I. Štípek
16:56
27.2.2019

J. Lepka
9:44
27.2.2019

S. Ševeček
6:30
27.2.2019

počet příspěvků: 7, poslední 27.2.2019 07:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.